آیین بزرگداشت زنده یاد «مصطفی کمال پورتراب» پژوهشگر، مولف و استاد فرهیخته موسیقی به همت انجمنآثار و مفاخر فرهنگی و با حضور پرشمار استادان، پژوهشگران، مدیران فرهنگی و هنری و علاقه‌مندان بهموسیقى چهارشنبه ٢٩ فروردین ماه در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد.

به گزارش خانه موسیقى ایران، در ابتدای این آیین پس اجرای زنده قطعاتی از آثار موسیقایی زنده یاد مصطفىکمال پورتراب از سوی دو تن از نوازندگان جوان کشور، محمود شالویی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی بهایراد سخن پرداخت.

استاد فقید حائز ویژگى هاى منحصر به فرد بود.

وى گفت: هنوز هم شخصیت و سلوک استاد پورتراب برای عموم مردم و دانشجویان موسیقی کشور ناشناختهاست، حال آنکه استاد فقید حائز ویژگى هاى منحصر به فرد بود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: آثار موسیقایی مرحوم پورتراب همواره درهنرستان‌های موسیقى مورد توجه و مرجع هنری آن‌هاست. همچنین در واحدهای علمی و کاربردی و دانشگاه‌هایایران ازگذشته تا کنون آثار این استاد گرانقدر از جمله کتاب وزین «تئوری موسیقی» محل رجوع استادان ودانشجویان موسیقی بوده و هست.

شالویی در پایان گفت: شوربختانه استاد پورتراب در میان ما نیست، اما نام و یاد او همچنان زنده است و مانیزدر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تلاش می‌کنیم بار دیگر اندیشه و آثار هنری ایشان را بازخوانی نموده ومیراثگرانقدر فرهنگی و هنری وی را به نسل جوان و جدید کشور منتقل نماییم.

«پورتراب» با کسی تعارف نداشت!

در ادامه این آیین شاهین فرهت استاد موسیقی و آهنگساز نامدار کشور به ایراد سخن پرداخت. او گفت: مرحومپورتراب هم آهنگساز بود و هم نوازنده و استاد دانشگاه. او موسیقی دانی سرزنده و کوشا بود کهاکثرنوازندگان و موسیقی دانان از مجلس درس او بهره‌مند شده بودند.

او اضافه کرد: «پورتراب» صریح الهجه بود و بمانند «پیرِ دیر» همگان را راهبری می‌کرد. او با هیچ کستعارف نداشت و همواره در عرصه فرهنگ و هنر دیدگاه‌ها و نظرات خود را با صراحت بیان می‌نمود.

فرهت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در عرصه موسیقایی باید وقت گذاشت و تلاش و کوشش کرد. هیچ کس در جهان موسیقی بدون جد و جهد به جایی نمی‌رسد.
«
پورتراب» نیز تلاش فراوان می‌کرد و پشتکار چشمگیری داشت تا به مقام استادی رسید و به بهترین شکل ممکن دانش موسیقایی خود را به شاگردانش منتقل کرد.

استاد «پورتراب» عاشق موسیقی بود.

سومین سخنران این نشست داوود گنجه ای عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران بود. او اظهار کرد: اگرکسیعاشق باشد می‌تواند در مسیر زندگی خود به تکامل برسد. پورتراب نیز عاشق موسیقی بود و از رهگذر این سلوک به جایگاهی رفیع در سپهر موسیقایی ایران دست یافت و خوشبختانه شاگردان فراوانی را هم رشد وپرورش داد.

او تأکید کرد: مرحوم استاد پورتراب، مردی دانشمند، بخشنده و با اخلاق بود که به معنای واقعی کلمه متخلق بها خلاق کریمه شده بود.

مردى متعهد و مسئولیت پذیر بود.

در بخش دیگری از این رویداد، محمد میرزمانی آهنگساز و استاد موسیقی با ذکر خاطراتی از استاد پورتراب گفت : پورتراب به غایت متعهد و مسئولیت پذیر بود. از اینرو اگر مسئله‌ای در ذهنش شکل می گرفت، تا راهحلیبرای آن پیدا نمی‌کرد از پای نمی‌نشست.

او تصریح کرد: پورتراب به معنی واقعی کلمه، عاشق موسیقی بود و در بسط و گسترش هنر موسیقی درایران،نقشی مهم و تأثیرگذار داشت.

پورتراب؛ شخصیتی خستگی ناپذیر بود.

در پایان، حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی ایران طی سخنان کوتاهی گفت: استاد پورتراب در بسیارى از جنبه‌ها کم نظیر بود و اما متاسفانه در ایام بعداز انقلاب کمتر نزد نسل‌های جوان و جدید شناخته شد.

او افزود: پس از انقلاب، استاد با حضور در خانه موسیقی ایران  و برخی شوراهای تخصصی، جانى دوباره گرفت و مجدانه و با  مسئولیت پذیری فراوان، به عرصه موسیقایی کشور خدمات شایان تقدیری ارائهنمود.

مدیر عامل خانه موسیقی ایران تأکید کرد: پورتراب شخصیتی خستگی ناپذیر داشت و هیچوقت دست از تلاشوکوشش هنری و فرهنگی نکشید و در تمام طول عمر پربرکت خویش از سرامدان عرصه علم، فرهنگ و هنر ایران بود.

نوربخش پس از پایان سخنرانی خود به یاد استاد پورتراب، آوازخوانی کرد.

در پایان این آیین بزرگداشت نیز پس از رونمایی از کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد مصطفى کمال پورتراب، لوح تقدیر و سپاس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حضور رئیس انجمن و استادانحاضر درنشست به حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی ایران و نماینده خانواده استاد پورتراب اهداگردید.

source

توسط irmusic4