علیرضا قربانی قرار بود امشب (۱۴ اسفند) در اصفهان روی صحنه برود، اما کنسرت او در این استان برای بار سوم در چند ماه اخیر بنابر دلایلی سلیقه‌ای و البته خارج از قانون لغو شد. با این حال بار دیگر وزارت ارشاد از پیگیری موضوع و حل آن و البته عذرخواهی از مردم اصفهان به دلیل ناهماهنگی‌ها خبر داده است.

به گزارش خانه موسیقی ایران، نخستین بار در مهرماه بود که علیرضا قربانی طی بیانیه‌ای در فضای مجازی از لغو کنسرت خود در استان اصفهان خبر داد؛ کنسرتی که به گفته مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان مجوز اولیه برگزاری آن از سوی اداره کل ارشاد اصفهان صادرشده بود اما در مراحل بعدی و به دلیل ناهماهنگی‌های ایجادشده از سمت شورای تامین شهرستان  مجوز نهایی صادر نشد.

بار دوم اما در آبان‌ماه بود که علیرضا قربانی از لغو کنسرت‌های خود در این شهر خبر داد.

از ابتدای آغاز لغو کنسرت‌ها در استان اصفهان، شایعاتی مبنی بر لغو این کنسرت‌ها به علت حضور نوازنده‌های زن وجود داشت؛ چراکه حتی حمیدرضا جان‌نثاری (معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان) درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در این شهر گفته بود: «بحث اینکه آقای قربانی می‌خواهد در اصفهان کنسرت اجرا کند هیچ مانع قانونی نداشت مگر یک نکته؛ و آن نکته این است که ایشان در تیم نوازندگان خود از خانم نوازنده استفاده می‌کرد.»

مسئولان اصفهان مدعی هستند که تکلیف مشخصی درباره تک‌نوازی وجود ندارد، اگرچه پس از لغو کنسرت مهرماه قربانی، محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ) لغو کنسرت این هنرمند را به واسطه نوازندگان آن، «گمانه‌زنی» خواند و تأکید کرد که وزارت ارشاد در این اتفاق نقشی نداشته و در چنین مواردی سازمان تأمین استان و نهادهای دیگر باید اظهار نظر کنند.

با این حال پس از اینکه کنسرت قربانی برای بار دوم هم در اصفهان لغو شد، سالاری در واکنش به علت این اتفاق که گفته می‌شد حضور نوازندگان آن بود، طی گفت‌وگویی با ایسنا گفته بود: «اینکه اصفهان برای اعمال سلیقه شخصی دنبال واژه می‌گردد و مسائلی را مطرح می‌کند به نظرم محلی از اعتنا ندارد و دوستان ما در اصفهان بهتر است برگردند و به قانون عمل کنند تا این سلیقه خود را به عنوان دیانت و عرف اعمال کنند؛ دیانت را وسط نیاوریم، به نظر من این حرف‌ها شایسته نیست و از مقامی سیاسی امنیتی این چنین گفت‌وگوها مقداری ناپذیرفتنی است.»

البته واکنش‌های وزارت ارشاد تنها به محمود سالاری ختم نشد و وزیر ارشاد نیز درباره این اتفاقات گفت که «لغو کنسرت علیرضا قربانی ناشی از ناهماهنگی بود. سیاست ما در بحث اجراهای صحنه‌ای روشن است و اجرای قانون، استان و شهر نمی‌شناسد. علیرضا قربانی در یزد اجرا داشتند و همان اجرا قرار بود در اصفهان برگزار شود.»

با این حال اما، اصفهان بار سومی که کنسرت علیرضا قربانی را لغو کرد، پا را فراتر گذاشت و از طریق ستاد امر به معروف استان اصفهان خطاب به وزارت ارشاد گفته است که مجوزی برای اجرای کنسرت با نوازنده زن در اصفهان صادر نشده است!

در حال حاضر نیز، بنابر آنچه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است، سند ملی موسیقی به تصویب رسیده است که براساس آن بسیاری از نقاط مبهم موسیقی کشور برطرف شده است. در این سند همه بخش‌های کشور ملزم به رعایت و اجرای مجوزهای وزارت فرهنگ ارشاد و دفتر موسیقی هستند؛ هر مجوزی را که دفتر موسیقی صادر کند، باید بدون خدشه اجرا کنند.

حال خبر می رسد که

اجرای صحنه‌ای علیرضا قربانی با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فردا روی صحنه می‌رود.

مهدی سموعی رییس مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که اجرای صحنه ای موسیقی علیرضا قربانی از فردا شب ۱۵ اسفند اسفند طبق برنامه اجرا خواهد شد.

وی در توییتی در این باره نوشت: امشب این برنامه به خاطر برخی ناهماهنگی‌ها برگزار نشد، در تلاش هستیم برای جبران یک شب به اجرای آقای قربانی اضافه شود. از مردم شریف و هنر دوست اصفهان عذرخواهی می‌کنم.

source

توسط irmusic4