معاون اول رئیس جمهور، در آیین افتتاح 71 پروژه سرمایه گذاری صنعتی و عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ضرورت بسترسازی ارتباطات بانکی و بین المللی در مناطق آزاد کشور تاکید کرد.
امروز پنجشنبه 10 شهریورماه با دستور معاون اول رئیس جمهور و به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی، 51 پروژه با ارزش بیش از 63 هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی 17 هزار نفری و همچنین آغاز عملیات اجرایی 20 پروژه با ارزش بیش از 1,117.000 میلیارد ریالی و اشتغالزایی 5 هزار نفری در چهار منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی کیش، اروند، ارس و انزلی و 5 منطقه ویژه اقتصادی سهلان، انرژی پارس، ارگ جدید بم، پتروشیمی و لرستان بهره برداری و عملیات اجرایی آنها آغاز شد.
محمد مخبر با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید موتور پیشران صادرات، تولید و اشتغالزایی در کشور باشند، تصریح کرد: این مناطق مرکز پشتیبانی فعالیت های اقتصادی در کشور هستند.
معاون اول رئیس جمهور در این مراسم که با حضور وزیر اقتصاد و نیز دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، با اشاره به تلاش های مدیران این مناطق در یک سال گذشته برای افزایش سرمایه گذاری و اشتغالزایی خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته مناطق آزاد نتوانستند نسبت به اهداف از پیش تعیین شده خود موفقیت چندانی داشته باشند و به جای اینکه مرکزی برای صادرات کالاها و خدمات ایرانی باشند به محل واردات در کشور تبدیل شدند.
وی با اشاره به گزارش دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص اجرای «طرح تحول» در مناطق قدیم و جدید در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دولت سیزدهم تصریح کرد: برنامه ریزی ها و اقدامات خوبی در دولت در چند ماه گذشته در این مناطق انجام شده که البته نباید به همین دستاوردها بسنده کرد و با توجه به امکانات و اختیارات مناطق آزاد می توان دستاوردهای بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری برای کشور ایجاد کرد.
مخبر با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان به لحاظ جغرافیا و منابع طبیعی و ظرفیت های خدادادی از موقعیت های بسیار بالاتری برخوردار هستند، گفت: مشکلات سرمایه گذاری و تولیدی کشور به راحتی از طریق این مناطق حل شدنی است.
وی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می تواند نماد جدی تحقق شعار سال یعنی «تولید، اشتغالزایی و دانش بنیان» باشد که ضروری است وزارت اقتصاد و شورایعالی مناطق آزاد با همکاری و کمک یکدیگر امکان یک جهش بزرگ اقتصادی در این منطقه را ساماندهی کنند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مناطق آزاد بهترین نمونه الگویی و کوچک برای تحقق دولت الکترونیک هستند، افزود: ساماندهی حداقل 15 شهر هوشمند در مناطق آزاد ضروری است که این مهم می تواند به عنوان یک دستاورد بزرگ دولت سیزدهم محسوب شود.
مخبر، بر ضرورت بسترسازی و ایجاد امکانات لازم برای ارتباطات بین المللی به ویژه در بخش های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: باید نحوه تعاملات بین المللی با کمک وزارت اقتصاد در مناطق آزاد هرچه سریعتر پایه ریزی شود، البته باید در سالهای گذشته اینگونه اقدامات در مناطق آزاد بدون توجه به تحریم ها پیگیری می شد اما دولت سیزدهم به دنبال آن است تا بسترهای سرمایه گذاری و توسعه در حوزه صادرات، مسائل مالی، بانکی و بیمه ای را ایجاد کند.
وی با اشاره به اهمیت توسعه دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند با همسایگان خارجی هم مرز خود ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را به عنوان یک فرصت طلایی در بخش های پیمان های پولی، ارتباطات مالی گسترده، افزایش صادرات و واردات هدفمند پیگیری کنند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین در این جلسه بر لزوم بسترسازی و ایجاد امکانات برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، تسهیل در ثبت شرکت ها در مناطق آزاد، سرمایه گذاری مشترک با کشورهای همسایه و شرکت های خارجی و ایجاد مشوق های لازم تاکید کرد.
**لزوم ایجاد روش های نوین سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مراسم با تاکید بر ایجاد روش های نوین سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: باید در سال دوم فعالیت دولت سیزدهم تلاش شود تا به هدف برون گرایی به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد برسیم.
سید احسان خاندوزی همچنین ایجاد سرمایه گذاری و تولیدات مشترک با طرف های خارجی با انگیزه صادرات و بازارهای هدف را یک حرکت فعالانه اقتصادی و ارزآور در مناطق آزاد دانست و گفت: با ایجاد امکانات و مدیریت و سرمایه گذاری می توان اداره و رشد اقتصادی کشور را به راحتی بر عهده مناطق آزاد گذاشت و علیرغم دشواری ها و فشارهای بین المللی اهداف برونگرایی اقتصاد مقاومتی محقق شود.
 
پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور

قیمت تور کیش
دانلود جوکر
Kim Kardashian
بلیط چارتر هواپیما

source

source

توسط admin