11 آذر 1402 ساعت 10:09

ناسا در گزارشی اعلام کرده که تلسکوپ هابل به دلیل وجود اختلالات، فعالیت خود را متوقف کرده است. آیا باید با این تلسکوپ نمادین خداحافظی کنیم؟

ناسا به تازگی تایید کرده که تلسکوپ هابل، ابزار محبوب کاوش در کیهان، پس از اختلالاتی به طور خودکار طی 10 روز اخیر وارد حالت ایمن شده است. با وجود این، دانشمندان مأمور اطمینان می‌دهند که رصدخانه در سلامت کامل است و تلاش‌ها برای حل این مشکل و بازگرداندن هابل به حالت عادی در دست انجام است.

اختلال در عملیات، ناشی از چالش‌های مربوط به یکی از ژیروسکوپ های رصدخانه است. ژیروسکوپ‌ها، دستگاه‌های مجهز به چرخ‌ هستند که به سرعت می‌چرخند و با به جریان انداختن پرتوهای نور در گردش، نقش مهمی در تعیین جهت یک شی دارند. در ارتباط با تلسکوپ فضایی هابل، این ژیروسکوپ‌ها برای شناسایی و تصویربرداری از مناطق خاص اعماق فضایی ضروری هستند و با اندازه گیری سرعت چرخش تلسکوپ، خوانش‌های جهت دار را ارائه می‌دهند.

تلسکوپ هابل

چه سرنوشتی در انتظار تلسکوپ هابل است؟ 

در سال 2009 در خلال پنجمین و آخرین ماموریت سرویس شاتل فضایی، شش ژیروسکوپ جدید به هابل اضافه شد. با این وجود در حال حاضر، تنها سه ژیروسکوپ در حال انجام عملیات هستند. ژیروسکوپ مشکل ساز در بین این سه، باعث نوسان‌هایی در خوانش شده بود که باعث شد تلسکوپ در 19 نوامبر به حالت ایمن منتقل شود. وضعیت هابل طی روز بعد این واقعه رو به بهبودی رفت، اما مجددا در 21 نوامبر اختلالی رخ داد و دو روز بعد به حالت ایمن بازگشت.

براساس توضیحات ناسا، با ورود تلسکوپ هابل به حالت ایمن، عملیات علمی به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است و تلسکوپ منتظر دستورالعمل های جدید از سوی زمین است. با این حال، علی‌رغم چالش‌ها، توجه به این نکته ضروری است که متولیان هابل فعالانه در حال رسیدگی به وضعیت هستند. این تلسکوپ در گذشته با مشکلات مشابهی در بخش ژیروسکوپ روبرو شده بود. از جمله این موارد می‌توان به سال 2018 اشاره کرد؛ یعنی زمانی که به دلیل پدید آمدن مشکلی مشابه وارد حالت ایمن شد. سپس هابل بازیابی شد و با ارائه تصاویر کهکشانی خیره کننده، انعطاف پذیری و مشارکت مداوم خود در اکتشافات علمی را به نمایش گذاشت.

برخلاف نگرانی‌ها، ناسا تأکید کرده که هابل لزوماً برای عملکرد خود به هر سه ژیروسکوپ باقی‌مانده نیاز ندارد. در حالی که دانشمندان معمولاً از کل مجموعه برای عملکرد بهینه استفاده می کند، تلسکوپ می تواند تنها با یک ژیروسکوپ در حد کفایت کار کند.

از زمان پرتاب در سال 1990، تلسکوپ فضایی هابل نقش مهمی در درک ما از جهان داشته است. علیرغم چالش‌های اخیر، ناسا همچنان به ماموریت هابل متعهد است و در پی آن است که تلسکوپ نمادین مردمی به سفر اکتشافی خود ادامه دهد.

source

توسط