«پل لینچ»‌، نویسنده ایرلندی برای نگارش پنجمین رمان خود با عنوان «آواز پیامبر» به عنوان برنده جایزه ادبی «بوکر» سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

این رمان داستانی از یک ایرلند خیالی را روایت می‌کند که به ستمگری دچار شده است. «اسی ادوگیان»،‌ رئیس هیات داوران جایزه «بوکر»‌ از آن به عنوان رمانی «تکان‌دهنده و حقیقی» یاد کرد که «اضطراب‌های اجتماعی و سیاسی مقطع کنونی زندگی ما را به تصویر می‌کشد».

«ادوگیان» که رمان‌نویس کانادایی است، تاکنون دو بار به فهرست نامزدهای نهایی «بوکر»‌ راه یافته است. به گفته این نویسنده انتخاب «لینچ» به عنوان برنده این جایزه ۵۰,۰۰۰ پوندی یک تصمیم متفق‌القول نبود و رای‌گیری و صحبت درباره برنده جایزه حدود شش ساعت طول کشیده است.

این دومین سال پیاپی است که یک رمان با موضوع نزاع سیاسی به عنوان برنده این جایزه انتخاب می‌شود. در سال ۲۰۲۲ رمان نوشته «شاهان کاروناتیلاکا» با عنوان «هفت قمر معالی آلمیدا» که درباره جنگ داخلی سریلانکا بود به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

«لینچ» که امسال به عنوان نویسنده برنده انتخاب شده است،‌ در سال ۱۹۷۷ میلادی در «لیمریک» متولد شد و اکنون ساکن «دوبلین»‌ است. سایر رمان‌های او با نام‌های «فراتر از دریا»،‌ «شکوه»، «برف سیاه»‌ و «آسمان سرخ صبح»‌ منتشر شده‌اند. به این ترتیب «پل لینچ»‌ پس از «ایریس مرداک»، «جان بنویل»، «رادی دویل» و «آن انرایت» به پنجمین نویسنده ایرلندی برنده جایزه «بوکر» تبدیل شد. «آنا برنز»‌،‌ نویسنده اهل ایرلند شمالی نیز در سال ۲۰۱۸ به عنوان برنده اعلام شد.

«لینچ‌» جزء سه نویسنده مرد راه‌یافته به فهرست نامزدهای نهایی «بوکر» بود که از نظر علاقه‌مندان به کتاب بیشترین شانس دریافت جایزه امسال را داشت.

از دیگر آثاری که امسال علاوه بر «آواز پیامبر» به فهرست نامزدهای نهایی راه یافتند به «نیش زنبور» نوشته «پل موری»، «اگر از تو رهایی پیدا کنم»‌ نوشته «جاناتان اسکافری»،‌ «آن عدن دیگر»‌ به قلم «پل هاردینگ» و «مطالعه برای اطاعت» اثر «سارا برنشتاین» می‌توان اشاره کرد.

جایزه «بوکر» که اولین‌بار در سال ۱۹۶۹ برگزار شد، ویژه همه آثار نوشته‌شده از سراسر جهان به زبان انگلیسی است که در بریتانیا و ایرلند منتشر شده باشند.

۲۲۰

source

توسط