وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد برای مدیریت بازار مسکن و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، سامانه ملی املاک و اسکان را به‌روزرسانی کند.

به گزارش ایسنا، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در راستای سیاست‌های کلان خود و به منظور ایجاد ابزار مناسب برای برنامه‌ریزی و مدیریت بازار مسکن، شناسایی خانه‌های خالی، اخذ مالیات از این خانه‌ها و همچنین ارائه خدمات سریع و آسان، بر اساس تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، تکمیل و به روزرسانی سامانه ملی املاک و اسکان را در برنامه قرار داده است.

صدور برگه مالیاتی برای ۶۳ هزار واحد مسکونی خالی

بر اساس آمار ارائه شده تعداد خوداظهاری اقامت از متوسط روزانه ۵۰۰۰ مورد به ۲۵ هزار مورد افزایش یافته است. همچنین در جهت ساماندهی بازار مسکن به استناد سامانه ملی املاک و اسکان در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۸۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی شد. از این تعداد خانه خالی برای بیش از ۶۳ هزار واحد برگه مالیاتی صادر شده است.

معرفی مالکان دارای ۲۰ واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی

معاونت مسکن و ساختمان اعلام کرده است که برای سال ۱۴۰۱، در فاز اول فهرست مالکانی که بیش از ۲۰ واحد خالی داشته‌اند به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی شدند.

امکان ثبت رایگان قراردادهای اجاره در سامانه ملی املاک و اسکان

همچنین در حال حاضر صدور کد رهگیری در سامانه املاک و مستغلات برای قراردادهای اجاره، رایگان است و در آینده نزدیک امکان اینکه مشاوران املاک دارای مجوز بتوانند از این سامانه استفاده کنند فراهم می‌شود.  

انتهای پیام

source

توسط