سرویس ورزش مشرق – تیم فوتبال پرسپولیس طی ۵ دیدار اخیر خود در چهارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر، با کسب یک پیروزی، ۳ مساوی و یک شکست نتایجی گرفته که باعث نگرانی هواداران این تیم شده است.

شدت این بحران زمانی مشخص می‌شود که طرفداران پرسپولیس با نگاهی به جدول رده‌بندی و جایگاه رقیب همشهری‌شان در صدر، همچنین فاصله ۵ امتیازی بین استقلال و پرسپولیس نسبت به این موضوع شرایط نگران کننده تری را تجربه می‌کنند.

پرسپولیس در دیدار آخر مقابل سپاهان توسط بازیکنی گل خورد که دو فصل پیش در لیگ بیست و یکم از باشگاه اتریشی به پرسپولیس پیوست اما حالا بعد از دو فصل و درخشش در خط حمله تیم تراکتور فصل پیش و حالا سپاهان، همان بازیکن دروازه تیم سابقش را باز و شادی هم می‌کند. اسدی گلی را به ثمر رساند که پرسپولیس یکی از حساس‌ترین بازی‌های دور رفت مقابل یکی از رقبای جدی برای کسب عنوان قهرمانی را بدون امتیاز به پایان برساند.

اما آیا «رضا اسدی» تنها بازیکنی است که این روزها هواداران پرسپولیس بابت نبودنش در جمع سرخپوشان تهرانی اظهار تاسف می‌کنند؟

نگاهی به اسامی بازیکنانی همچون رامین رضاییان، مهدی عبدی، فرشاد احمدزاده، عیسی آل کثیر، شهریار مغانلو و دیگر نفراتی که طی سال‌های اخیر به ویژه در دو فصل گذشته از جمع شاگردان یحیی گل محمدی جدا شده‌اند و حالا در تیم‌های دیگر بازیکنان تاثیرگذار و تعیین کننده تیم شان محسوب می‌شوند، این موضوع را برای طرفداران پرسپولیس غیرقابل تحمل‌تر می‌کند.

شاید استفاده درست از رضا اسدی در خط حمله پرسپولیس در لیگ بیست و یکم، کاری که پاکو خمس اسپانیایی در تراکتور متوجه آن شد و انجامش داد، می‌توانست امروز پرسپولیس را از داشتن یک کریم باقری جوان در خط هافبک این تیم بی‌نیاز کند.

از جمله دیگر اتفاقات مربوط به نقل و انتقالات پرسپولیس جدایی عیسی آل کثیر و از دست دادن مهدی عبدی در روزهای پایانی فصل گذشته بود! دو فورواردی که پرسپولیس آنها را به راحتی از دست داد و این قدر برای پر کردن جای خالی شان تعلل به خرج داد تا در نهایت مجبور شد با عجله نبیل باهویی را به خدمت بگیرد. فورواردی که حالا همه پیشکسوتان پرسپولیس و کارشناسان فوتبالی نسبت به عملکرد ضعیفش انتقاد می‌کنند. جدایی دو مهاجم فصل گذشته پرسپولیس و حضور باهویی و شهاب زاهدی هنوز نتوانسته پرسپولیس را از نظر گلزنی در شرایط مطلوب قرار بدهد.

اما آیا این همه دغدغه طرفداران پرسپولیس است؟

با یادآوری روزهای داغ نقل و انتقالاتی در اواخر تیر ماه مشخص می‌شود نفراتی همچون مهرداد محمدی، میلاد زکی‌پور و یا ماشاریپف جزو مهره‌های مطرح شده برای حضور در تیم پرسپولیس بودند. مهره‌هایی که البته گفته می‌شود چون از طریق یک آژانس نقل و انتقالاتی خاص معرفی نشده بودند تمایلی هم برای به خدمت گیری شان وجود نداشت! سرانجام هم زکی‌پور در سپاهان ماندگار شد و مهرداد محمدی به استقلال رفت. بازیکنی که علاوه بر گلزنی برای آبی های تهرانی به یکی از موثرترین بازیکنان این تیم تبدیل شده تا با حضور در تیم رقیب گل محمدی و شاگردانش، بیش از پیش آه از نهاد هواداران پرسپولیس بلند کند.

یکی دیگر از مهره‌های فصل نقل و انتقالاتی مهاجم آرژانتینی است که رسماً اعلام شد این بازیکن پیش از استقلال به پرسپولیس معرفی شده بود اما در نهایت مشخص نشد به چه دلیل این فوروارد بلند قامت آرژانتینی هم به پرسپولیس نیامد. مهاجمی که علاوه بر قدرت سرزنی، پا به توپ و دارای تکنیک دریبلینگ است و اتفاقا در اولین بازی که از ابتدا در ترکیب اصلی بود هم به تراکتور گل زد.

مجموع این اتفاقات و سوالات ایجاد شده در ذهن هواداران، در رابطه با علت جدایی برخی بازیکنان از پرسپولیس یا عدم جذب دوباره آنها مانند رامین رضاییان دلخوری طرفداران از تصمیمات یحیی را بیشتر کرده است.

برای مثال رامین رضاییان که گفته می‌شد پیشنهاد هم داده تا به پرسپولیس برگردد ولی به دلایلی مانند شرایط سنی استقبالی از بازگشتش به این تیم صورت نگرفته است اما حالا یکی از ستاره‌های تاثیرگذار تیم سپاهان و البته تیم ملی به شمار می‌رود که تا دقیقه ۹۰ با انرژی مثال زدنی در خدمت مورایس یا امیر قلعه نویی است.

همه و همه باعث شده تا شایعات مربوط به نزدیکی یک آژانس نقل و انتقالاتی بازیکن به باشگاه پرسپولیس بیش از پیش شبهه برانگیز شود! آژانس نقل و انتقالاتی که بسیاری معتقدند تاثیر مستقیم روی حضور یا عدم حضور بازیکنان در این تیم دارد.

بی‌گمان یحیی گل محمدی به عنوان یکی از موفق‌ترین سرمربیان حال حاضر لیگ برتری – چه در پرسپولیس سالهای اخیر و چه در تیم‌های قبلی که آنجا فعالیت داشته – باید در رابطه با نتایج پرسپولیس و البته تصمیماتی که در رابطه با چرایی عملکرد نامطمئن این تیم در فصل نقل و انتقالات داشته توضیحاتی را به هواداران ارائه بدهد. توضیح درباره علت اتخاذ تصمیماتی که شاید برخی از آنها با اندکی تغییر امروز سرنوشت پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر را زیر و رو می‌کرد.

یادآور می‌شود؛ تیم پرسپولیس در حال حاضر هنوز از شانس صعود در لیگ قهرمانان آسیا برخوردار است اما برای مثال نداشتن یک ذخیره مطمئن برای علیرضا بیرانوند، غیبت یک مهاجم تمام کننده ششدانگ در خط حمله این تیم و کمبود مدافع به ویژه در جناح چپ (ذخیره علی نعمتی) معضلاتی است که همزمان با مصدومیت برخی مهره‌های تاثیرگذار پرسپولیس وضعیت این تیم در آستانه دیدار حساس در شهر ریاض مقابل النصر عربستان و سپس بازی مقابل الدحیل و در نهایت ۲۳ آذر مقابل استقلال در دربی را بحرانی تر کرده است.

source

توسط