به گزارش تجارت‌نیوز، آژانس اطلاعات رسمی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اقتصاد اروپا (ارز واحد 20 کشور) پس از ثبت رشد 0.2 درصدی در سه ماهه دوم، 0.1 درصد در دوره ژوئیه تا سپتامبر کاهش یافته است.

به نقل از یورونیوز، ویکتوریا اسکولار، رئیس سرمایه‌گذاری در موسسه تحقیقاتی ویکتوریا، گفت: «در آخرین روز معاملات ماه، بازارهای اروپایی با احتیاط بالاتری معامله می‌شوند، با عقب‌ماندگی بازارهای سهام، که پس از، از دست دادن انتظارات درآمد، ارزش سهام شرکت BP کاهش یافت و سهام این غول نفتی به شدت پایین آمد.»

تورم قیمت مصرف‌کننده در منطقه یورو به 2.9 درصد کاهش یافته است، داده‌های یورواستات در ماه اکتبر سه‌شنبه نشان داد که پایین‌ترین نرخ از جولای 2021 است که به 2.2 درصد رسید.

این رقم از 4.3 درصد در ماه سپتامبر و کمتر از پیش‌بینی تحلیلگرانی است که انتظار داشتند تورم بالای سه درصد باقی بماند.

این داده‌ها منعکس‌کننده مشکلات پیش روی منطقه یورو از جمله بحران هزینه زندگی و نگرانی در مورد تقاضای بی‌سابقه در اقتصاد جهانی است.

اگرچه منطقه یورو شوک‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ در اوکراین را پشت سر گذاشته، اما نگرانی‌ها نسبت به اثرات اقتصادی جنگ حماس و اسرائیل در حال افزایش است.

با این حال، نرخ تورم اکنون به هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا نزدیک شده است. به‌رغم هزینه‌های بالاتر وام‌گیری، بانک مرکزی اروپا همچنان در پشت ماموریت خود برای مهار تورم داغ باقی می‌ماند و اقتصاددانان هشدار دادند که مردم انتظار کاهش نرخ‌ها را به این زودی‌ها نداشته باشند.

اما نشانه‌هایی از ضعف در اقتصاد و همچنین کاهش فشار قیمت‌ها باعث شد که بانک مرکزی اروپا پس از افزایش نرخ بهره در هر یک از 10 جلسه قبلی خود، در اوایل ماه جاری، نرخ‌های بهره را بدون تغییر باقی بگذارد.

پس از انتشار این ارقام، توماس دووراک، اقتصاددان ارشد آکسفورد اکونومیکس، گفت که بانک مرکزی اروپا می‌تواند کاهش نرخ بهره را از ماه آوریل آغاز کند.

تحلیلگران همچنین نسبت به انتظار کاهش قابل توجه بیشتر در نرخ تورم هشدار دادند.

با نگاهی به آینده، بعید است که تورم به این سرعت به کاهش خود ادامه دهد. جک آلن-رینولدز از کپیتال اکونومیکس در یادداشتی نوشت: تورم انرژی احتمالا در چند ماه آینده اندکی افزایش خواهد یافت.

خطر رکود شدید در اقتصاد اروپا وجود ندارد

داده‌های منتشر شده توسط یورو استات در روز سه‌شنبه نشان داد، کل اقتصاد 27 کشور اتحادیه اروپا، از جمله اعضایی که از یورو استفاده نمی‌کنند، بهتر عمل کردند و 0.1 درصد در سه ماهه رشد کردند.

اقتصاد آلمان در سه ماهه سوم 0.1 درصد کوچک شد، در حالی که اتریش نیز 0.6 درصد انقباض را ثبت کرد.

فرانسه، دومین قدرت اقتصادی بزرگ اتحادیه اروپا، تنها 0.1 درصد رشد کرد و اقتصاد ایتالیا در سه ماهه سوم رکود داشت.

آلمان به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی، کندی بخش تولید و نرخ‌های بهره بالا که برای مهار تورم طراحی شده‌اند، به شدت آسیب دیده است.

برت کولین، اقتصاددان ING گفت: «چشم‌انداز واقع‌بینانه» یک رکود، دو فصل متوالی انقباض، در نیمه دوم سال 2023 وجود دارد.

کولین گفت: به نظر می‌رسد که محیط اقتصادی در حال حاضر ضعیف شده است، اما رکود شدیدی نیز دیده نمی‌شود.

روری فنسی، اقتصاددان آکسفورد اکونومیکس هشدار داد: اقتصاد منطقه یورو در دوره‌ای از رکود اقتصادی قرار گرفته است.

روند تورم در اقتصاد اروپا کند می‌شود

تورم منطقه یورو از اوج 10.6 درصدی خود در اکتبر سال گذشته به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین که باعث افزایش قیمت انرژی شد، کاهش یافته است.

یورواستات گفت تورم اصلی که قیمت‌های نوسان انرژی، مواد غذایی، الکل و تنباکو را کاهش می‌دهد نیز در اکتبر از 4.5 درصد در سپتامبر به 4.2 درصد کاهش یافت.

تورم اصلی سیگنال کلیدی برای بانک مرکزی اروپاست.

بر اساس ارقام یورواستات، بلژیک و هلند تنها کشورهایی بودند که قیمت مصرف‌کننده در آنها به ترتیب 1.7 درصد و 1.0 درصد کاهش یافت.

قیمت انرژی در منطقه یورو در ماه اکتبر بسیار کاهش یافت و به 11.1 درصد به دلیل کاهش 4.6 درصدی ماه قبل رسید.

بر اساس گزارش یورواستات، افزایش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی نیز کند شد و در اکتبر به 7.5 درصد رسید؛ در مقایسه با 8.8 درصد در سپتامبر.

 

source

توسط