«الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور فدارسیون روسیه در امور سوریه که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده، امروز (چهارشنبه) دهم آبان ماه با علی‌اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

لاورنتیف همچنین امروز با علی‌اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی هم دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و سوریه به ویژه جنایات رژیم صهیونیستی در قبال مردم مظلوم غزه به گفتگو پرداخت.

در دیدار لاورنتیف با علی‌اکبر احمدیان هم آخرین تحولات منطقه، اوضاع غزه و نحوه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در خصوص این تحولات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

 لاورنتیف همچنین در این دیدار پیام ولادیمیر رئیس جمهور روسیه را به اطلاع دبیر شورای عالی امنیت ملی رساند تا تسلیم آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران شود.

آیت‌الله رئیسی و پوتین ۲۴ مهر ماه و در پی تحولات اخیر در غزه تلفنی گفتگو کرده بودند. آیت‌الله رئیسی در این تماس تلفنی رویکرد کشور‌های غربی در حمایت از رژیم صهیونیستی را مشوقی برای تشدید و ادامه نسل‌کشی در غزه خواند و تصریح کرد: فاجعه بزرگی که اکنون در منطقه در حال رقم خوردن است، نتیجه سیاست‌های محکوم به شکست آمریکا و دیگر حامیان غربی رژیم صهیونیستی است.

رئیس جمهور روسیه هم در آن تماس تلفنی با بیان اینکه انجام عملیات زمینی در غزه از لحاظ نظامی و انسانی هزینه‌ها و تاثیرات بسیار سنگینی دارد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها تلاش کردند به تنهایی راهبرد مدنظر خودشان را برای حل مسئله فلسطین به پیش ببرند، اما این راه‌حل به شکست انجامیده و روسیه نیز نگران گسترده شدن دامنه درگیری‌های فعلی در غزه به مناطق دیگر است. (اینجا بخوانید)

پوتین رئیس جمهور روسیه شامگاه دوشنبه هشتم آبان ماه نیز در سخنانی درباره تحولات اخیر در منطقه غرب آسیا و جنگ غزه، واشنگتن را مسؤول تمام مشکلات در فلسطین، عراق، افغانستان و اوکراین خواند و گفت که آمریکا به ادامه هرج و مرج در خاورمیانه نیاز دارد.

به گزارش فارس، در پی تحولات اخیر در فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی آیت‌الله رئیسی با تعدادی از سران و روسای جمهور کشور‌های مختلف در این باره تلفنی گفتگو کرده است از جمله امیر قطر، سلطان عمان، ولی‌عهد عربستان سعودی، روسای جمهور سوریه، ترکیه، فرانسه، برزیل و نخست‌وزیر عراق، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی و رئیس دفتر سیاسی حماس. وی در این گفتگو‌ها اقدامات مجرمانه، دیوانه‌وار و غیرقانونی صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم غزه را باعث تشدید و توسعه دامنه درگیری‌ها به دیگر نقاط منطقه خوانده بود.

source

توسط