«استیون ادوین کینگ»، رمان‌نویس مشهور ژانر وحشت، به عنوان یکی از طرفداران و همینطور خالقان این ژانر شناخته می‌شود. او در توییتر (ایکس) خود بارها درباره عناوین جدید و مورد تایید خود در این ژانر نوشته است و کتاب غیر داستانی او به نام Danse Macabre به تاریخ داستان ترسناک می‌پردازد. کینگ اغلب به طور علنی بسیاری از فیلم‌های کلاسیک و مدرن را ستایش کرده است که بعضی از آنها در فهرست بهترین عناوین وحشت تاریخ قرار دارند.

بسیاری از آثار او اقتباس شده‌ و برخی از موفق‌ترین آن‌‌ها توسط فیلم‌سازان نمادینی همچون استنلی کوبریک و فرانک دارابونت به تصویر در آمده‌اند و اقتباس‌های فراوان دیگری از او نیز در دست تولید قرار دارند. کینگ اولین و تنها کوشش خود برای فیلم‌سازی را با فیلم ۱۹۸۶ خود به نام Maximum Overdrive امتحان کرد که بسیار مورد نقد و نکوهش قرار گرفت. این فیلم به نامزدی او برای دریافت جایزه تمشک طلایی بدترین کارگردانی منجر شد. کینگ بعد از شکست فیلمش به زحمتی که در پس یک فیلم عالی نهفته است پی‌برد. او طی سال‌ها به بسیاری از فیلم‌های ترسناک مورد علاقه‌اش در فضای مجازی، مصاحبه‌ها و همچنین در کتاب سال ۱۹۸۱‌ خود اشاره کرده است. با ما با فهرست فیلم‌های محبوب استیون کینگ همراه باشید.

10. The Exorcist

استیون کینگ

این فیلم که توسط «ویلیام فریدکین» بزرگ کارگردانی شده، راجع به یک دختر شیطانی تسخیر‌شده، مادر مستاصلش و کشیش‌های کاتولیکی است که قصد دارند پروسه جن‌گیری را بر روی او پیاده کنند. این عنوان اولین فیلم از شش اثر ترسناکی بود که تا به امروز نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم در آکادمی جوایز اسکار شده‌اند. فیلم داستانی جذاب و احساسی را درباره یک مادر داغ‌‌دیده روایت می‌کند و به تصویر‌سازی رعب‌آوری از مسائل ماوراء طبیعی می‌پردازد. استیون کینگ در واکنش به درگذشت اخیر فریدکین، فیلم The Exorcist(جن‌گیر) را ستایش کرده و فریدکین را کارگردانی با استعداد فراوان خطاب کرده است.


مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم های زامبی محور تاریخ سینماداستان هیولا‌ی گوشت‌خوار مخوف
بهترین فیلم های زامبی محور تاریخ سینما

9. Barbarian

استیون کینگ

«زک کرگر» از سریال کمدی The Whitest Kids U’Know اخیرا به ساخت یک فیلم ترسناک پرداخته و اولین اثر او به عنوان یک کارگردان مستقل فیلم Barbarian (2022) است. در این اثر جرجینا آلیس کمبل، جاستین لانگ و بازیگر محبوب این روز‌های ژانر ترسناک یعنی بیل اسکارزگارد ایفای نقش کرده‌اند.

در ابتدای فیلم یک زن به خانه اجاره‌ای خود برگشته و متوجه می‌شود که از قرار معلوم این خانه به فرد دیگری نیز اجاره داده شده است. در نتیجه او در کنار این مرد شروع به زندگی در یک خانه مشترک می‌کند و در همین حین متوجه راز‌های زیاد این خانه می‌شود. بنابراین ما شاهد یک داستان اصیل هستیم که عناصر ترسناک و کمدی‌اش به شکلی غیرقابل پیش‌بینی‌ با هم ترکیب شده‌اند. یک طرفدار در توییتی از کینگ راجع به اینکه آیا او این فیلم را تماشا کرده یا خیر سوال کرده است و او نیز اینطور پاسخ داده است: «بله، این فیلم به شدت مرا تحت تاثیر قرار داد و به شکل دیوانه‌کننده‌ای خوب بود.»

8. Psycho

استیون کینگ

کینگ نیز همانند بسیاری از فیلم‌سازان و طرفداران، به آثار نمادین «آلفرد هیچکاکِ» بزرگ مدیون است. Psycho (روانی) داستان زنی را بازگو می‌کند که بخاطر دزدیدن مبلغ زیادی پول از دست قانون در حال گریز است. زن در میان راه خود به مُتلی برخورد می‌کند که مالک آن یک فرد مودب و در عین حال عجیب به نام نورمن است که با مادر خود زندگی می‌کند. کینگ در مجله Entertainment Weekly درباره تجربه خود از دیدن فیلم Psycho اینطور نوشته که هنگام تماشایش یک پارانویای گیج‌کننده را تجربه کرده است. او در این باره می‌گوید: «من یک نوجوان بودم و در هنگام دیدن فیلم حس می‌کردم که مادر رازآلود و خوفناک فیلم پشت من نشسته و هر لحظه امکان دارد که به سمتم آمده و به پشت گردن من ضربه بزند.»

7. No One Will Save You

استیون کینگ

کینگ به تازگی در اکانت توییتری خود به ستایش جدیدترین فیلم ترسناک شبکه Hulu به نام No One Will Save You پرداخت. «کیتلین دیور» در این فیلم نقش یک زن تنها را که خانه‌اش توسط موجودات فضایی اشغال می‌شود، بازی می‌کند. No One Will Save You به این دلیل که در آن فقط یک دیالوگ گفته می‌شود به اثری خاص تبدیل شده است. کینگ فیلم را به علاقه‌مندان پیشنهاد کرده و آن را اثری عالی، پرجرئت، درگیرکننده، ترسناک و کاملا خاص نامید و با مقایسه‌اش با سریال قدیمی The Twilight Zone به تمجید از آن پرداخت.

6. Suspiria

استیون کینگ

یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ترسناک تاریخ، عنوان اصلی Suspiria محصول سال ۱۹۷۷ به کارگردانی فیلم ساز معروف ایتالیایی یعنی «داریو آرجنتو» است. فیلم داستان یک بالرین آمریکایی را در یک مدرسه رقص معتبر آلمانی روایت می‌کند که یک زنجیره از قتل‌های وحشیانه در آن رخ می‌دهد و در نهایت او را متوجه یک راز شوکه‌کننده می‌کند.

فیلم یک نمونه عالی از ژانر ترسناک ایتالیایی «جالو» است که عناصر رازآلود و رعب‌آور را با هم ترکیب کرده و پیش‌کسوتی برای فیلم‌های مدرن اسلشر است. با وجود اینکه این اثر به طور موثری در سال ۲۰۱۸ بازسازی شده، اما هیچ‌چیز جای فیلم اصلی را نمی‌گیرد. استیون کینگ در کتاب ناداستان خود، Danse Macabre، به شکلی کوتاه در مورد علاقه‌اش نسبت به این عنوان ترسناکِ ماوراء طبیعی صحبت کرده است.


مطلب پیشنهادی:نگاهی به ۱۰ مورد از بدترین فیلم‌‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیوییوقتی کارگردانان به در بسته می‌خورند
نگاهی به ۱۰ مورد از بدترین فیلم‌‌های اقتباسی از بازی‌های ویدیویی

5. The Autopsy of Jane Doe

استیون کینگ

برایان کاکس (از سریال Succession) و امیل هرش در The Autopsy of Jane Doe نقش یک پدر و پسرِ طبیب قانون را ایفا می‌کنند که تمام شب را درگیر کالبدشکافی و کشف چیز‌هایی عجیب و غیرقابل توضیح در بدن جسد هستند. کینگ در توییتر خود به راز فیلم و جو بدبین‌کننده‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: «این فیلم دل شما را لرزانده و به ترس درونی شما منجر خواهد شد و هماوردی برای فیلم Alien و اولین آثار کراننبرگ است.» مقایسه او از The Autopsy of Jade Doe با عنوان کلاسیک Alien و آثار افسانه‌ای دیوید کراننبرگ نشان از عملکرد خوب این فیلم کم بودجه دارد.

4. The Hitcher

استیون کینگ

عنوان The Hitcher ترکیبی از تعلیق، اکشن و ترس واقعی‌ست و داستان مرد جوانی را تعریف می‌کند که باید برای رساندن یک محموله از حومه شهر سفر کند. ماجرا زمانی ترسناک می‌شود که سر راه خود یک مسافرِ قاتل را سوار می‌کند. کینگ شخصا این فیلم را برای مستند King on Screen به وسیله موسسه فیلم بریتانیا برگزید و در نسخه بروز شده Danse Macabre درباره‌اش اینطور گفت: «هیچکس نمی‌تواند هماوردی برای نقش راتگر هاور به عنوان آدمکش روانی این فیلم شود.»

3. The Changeling

استیون کینگ

کینگ اغلب و در زمان‌هایی که راجع به فیلم‌های مورد علاقه خود صحبت کرده، به فیلم The Changeling نیز اشاره کرده است. او هنگام صحبت‌هایش در مستند King on Screen، این فیلم را بخاطر روایت ترسناک آهسته‌اش ستایش کرد. او گفت: «با اینکه هیچ هیولایی در فیلم وجود ندارد اما شما به شدت خواهید ترسید.» او همچنین اسمی از فیلم Danse Macabre به میان آورد و در مورد نقطه‌ای که در آن خطوط داستان فرعی این دو فیلم با هم تلاقی می‌کند، صحبت کرد. این خطوط داستانی فرعی یک سیاست‌مدار قدرت‌مند را به تصویر می‌کشد که قصد دارد راز‌های تاریک خود را در داستان روح‌وار فیلم پنهان کند و کینگ این روایت را ترکیبی غیرمعمول از ارواح و «رسوایی واترگیت» توصیف کرد.

2. The Witch

استیون کینگ

جای تعجب ندارد که کینگ طرفدار یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان مدرن ژانر وحشت یعنی «رابرت اگرز» است که ترکیب سبک‌ هنری، احساسات و درک تجاری‌اش از زمان فیلم اول او، The Witch، باعث ایجاد گروه طرفداران او شده است. کینگ از این فیلم بخاطر آمیختن عناصر درام و ترسناک تقدیر کرد و در توییتر خود گفت: «با فیلمی پرتنش، واقعی و تامل‌برانگیز رو به رو هستیم.» عنوان The Witch از محاکمات واقعی سِیلِم و دیگر داستان‌های حقیقی الهام گرفته شده است و داستان آن درباره یک خانواده «پیوریتن» منزوی‌ست که کوچک‌ترین پسرشان به شکلی ناگهانی ناپدید می‌شود که کینگ این واقعه را به شدت رعب‌آور توصیف می‌کند. «آنیا تیلر-جوی» نقشی برجسته را در این اثر ایفا کرد.

1. Jaws

استیون کینگ

استیون کینگ در کتاب خود و همینطور در چندین مصاحبه، فیلم موفق Jaws (آرواره‌ها) از استیون اسپیلبرگ را یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های خود معرفی کرد. Jaws نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اسکار شد و به دلیل موفقیت بزرگ تابستانی‌اش به آن لقب «بلاک باسترِ تابستان» را داده‌اند که در نتیجه این عبارت از این‌جا شکل گرفته است. استیون کینگ این اثر کلاسیک را به دلیل روایت آرام ولی در عین حال پرتنش، فضای پرآب و تاب و شخصیت منفی ترسناکِ دریایی‌اش دوست دارد.


مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم های ماجراجویی جذاب هالیوودیسفر به سوی ناشناخته‌ها
بهترین فیلم های ماجراجویی جذاب هالیوودی

source

توسط