همان‌طور که احتمالاً می‌شد انتظار داشت، کلمه هوش مصنوعی و مخفف آن یعنی AI به‌عنوان کلمه سال 2023 دیکشنری کالینز (Collins) انتخاب شده است.

براساس گزارش ایندیپندنت، کالینز که معنای هوش مصنوعی را «مدل‌سازی عملکردهای ذهنی انسان توسط برنامه‌های رایانه‌ای» توصیف می‌کند، اعتقاد دارد که واژه AI در سال 2023 به موضوع برجسته‌ای تبدیل شده است.

«الکس بیکرافت»، مدیرعامل کالینز درباره هوش مصنوعی می‌گوید:

«می‌دانیم که هوش مصنوعی در سال جاری از نظر توسعه تحت تمرکز زیادی بوده است و به اندازه ایمیل، استریم یا هر فناوری دیگری که زمانی آینده‌نگرانه بود، در سراسر زندگی ما حضور دارد. »

از دیگر واژه‌های نامزد برای دریافت عنوان «کلمه سال 2023 کالینز» می‌توان به «nepo baby» اشاره کرد که برای توصیف فرزندان افراد مشهوری استفاده می‌شود که در یک صنعت موفق بوده‌اند. «debanking» یا محروم‌کردن مردم از تسهیلات بانکی واژه دیگر بوده است.

واژه‌هایی مانند «deinfluencing» یا «de-influencing» که به‌معنای «هشداردادن به فالورها برای اجتناب از برخی محصولات تجاری» است و «canon events» که به یکی از ترندهای تیک‌تاک مربوط می‌شود نیز در فهرست کالینز حضور دارند. در سال 2021 NFT به‌عنوان کلمه سال دیکشنری کالینز انتخاب شده بود.

کلمات برتر دیکشنری کالینز در سال‌های گذشته

فرهنگ‌نویسان دیکشنری کالینز دائماً درحال کنترل پایگاه داده 18 میلیارد کلمه‌ای خود هستند تا هر سال فهرستی از کلمات جدید و قابل‌توجه را ایجاد کنند که زبان همیشه درحال‌تکامل ما را نشان می‌دهد.

در جدول زیر می‌توانید واژه‌های برتر سال‌های گذشته دیکشنری کالینز را مشاهده کنید:

سال واژه معنا
2022 Permacrisis اصطلاحی که «دوره طولانی بی‌ثباتی و ناامنی» را توصیف می‌کند
2021 NFT مخفف «non-fungible token»؛ شناسه دیجیتال منحصربه‌فردی که مالکیت یک دارایی دیجیتال را ثبت می‌کند
2020 Lockdown اعمال محدودیت‌های شدید در سفر، تعامل اجتماعی و دسترسی به فضاهای عمومی
2019 Climate Strike نوعی اعتراض که در آن مردم برای پیوستن به تظاهراتی که خواستار اقدام برای مقابله با تغییرات اقلیمی هستند، از تحصیل یا کار اجتناب می‌کنند.

source

توسط