به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر احمد وحیدی با اشاره به اینکه در زمینه پدافند غیرعامل طراحی های خوبی صورت گرفته است گفت: دلیل طراحی خوب این است که رشته های خوبی در حوزه پدافند غیرعامل تعریف شده که بسیار کارساز است زیرا این رشته، بخصوص وقتی در سطح دکتری تعریف می شود پایان نامه های آن، راه های جدید ما را در این حوزه می گشاید که بحمدالله این کار صورت گرفته است؛ بطوری که چندین رشته در زمینه پدافند غیرعامل در مقطع دکتری تعریف شده و پایان نامه های آن، راه های نوین آینده ما به سمت تحقق و تعمیق هر چه بیشتر پدافند غیرعامل و پرتوافکنی این موضوع بر همه حوزه ها و زمینه های کاری موجود است. این حرکت بسیار مهمی است که در کشور شکل گرفته و ادامه بروزرسانی مفاهیم در این حوزه است.

وزیر کشور تاکید کرد که این موضوع هم در سطح پروژه و هم در سطح کلان مطرح است.

وحیدی ادامه داد: وقتی در سطح کلان و سیاست های کلی نگاه می کنید در  سیاست های آمایشی که یکی از عام ترین و گسترده ترین سیاست های هر کشور و سیاست های آینده است، رد پای پدافند غیرعامل را ملاحظه می کنید؛ یعنی می بینید که پدافند غیرعامل، هم در یک مفهوم کلان و کلی در سطح سیاست های آمایش، خود را نشان می دهد و هم در مورد سیاست های توسعه مربوط به آینده.

وزیر کشور افزود: سیاست های حوزه پدافند غیرعامل، باید کاملا خود را در توسعه و پیشرفت کشور ما نشان دهد. در همه پهنه بندی های کشور هم در حوزه آمایش و هم توسعه، پدافند غیرعامل، خود را بروز می دهد که می تواند در آمایش کاملا مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع هم در سطح کلی و کلان قابل بحث و گفت و گو است و هم در حوزه های پروژه محور. این خودش برای ما یک افق مهمی را از حوزه دانشی می سازد.

وحیدی خاطرنشان کرد: این به لحاظ مفهمومی کار پیچیده ای است که شما می خواهید مسائل توسعه ای آینده کشور و آمایش را بررسی کنید و در همان حال، مفهوم پدافند غیرعامل را در اینها ببینید. این کار محدودیت های فراوانی دارد. وقتی به پروژه های بزرگ مانند عسلویه وارد می شوید و می خواهید در سطح کلان کشور برای این پروژه بحث کنید ممکن است لازم باشد خیلی جابجایی ها صورت گیرد و این دانش مهمی را می طلبد که چطور، با چه برداشت و تجزیه و تحلیلی، وارد این مساله شوید؛ دانشی که شاید تا به امروز به اندازه کافی توسعه نیافته باشد چون خیلی جاها با رویکرد پروژه محور به موضوع نگاه شده است نه با نگاه ملی و کلان نگر.

وزیر کشور افزود: در نگاه کلان نگر باید این اتفاقات بیفتد و این حتما دانش مهم و پیچیده ای می خواهد چون شما، ابتدا باید عوامل و شاخص های بسیار زیادی را لحاظ کنید، وزن همه این شاخص ها را معلوم کنید، ترکیب شاخص ها را مشخص کنید،  تاثیر و وزن هر کدام از این شاخص ها را چه اختصاصی و چه ترکیبی در آن موضوع خاص تجزیه و تحلیل کنید و به یک نتیجه برسید؛ کار سخت و پیچیده اما در هر حال مهم و لازم است که اینها در سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب آمده است. بنابراین پدافند غیرعامل باید به لحاظ دانشی یک نهاد پیشرو باشد.انتهای پیام/

source

توسط