دانشمندان در حال آماده‌شدن برای بازدید مجدد از ماه هستند و همین امر باعث شده تا تلاش‌هایی برای گرفتن عکس‌های بیشتر از سطح ماه صورت بگیرد. با همین هدف، اکنون در گزارش جدیدی گفته شده که تیم تصویربرداری آرتمیس ناسا در همکاری جدیدی با فضانوردان و دانشمندان اروپایی قصد دارد یک «دوربین جهانی قمری دستی» (HULC) طراحی کند.

HULC که به‌طور خاص برای اکتشافات ماه طراحی شده، در طول برنامه آموزشی PANGEA تحت هدایت آژانس فضایی اروپا (ESA) آزمایش شده است. برای تطبیق بیشتر دوربین با فضا، این تیم از چندین قابلیت مانند یک محفظه حرارتی برای تحمل دماهای زیر 200 درجه تا 120 درجه در HULC به کار گرفته است. همچنین دکمه‌های قرار گرفته روی آن باعث می‌شود تا فضانوردان هنگام پوشیدن لباس مخصوص خود به‌راحتی با دوربین کار کنند.

طراحی دوربین جدید برای مأموریت‌های ماه

برای مستندسازی اکتشافات علمی در طول مأموریت‌های بعدی ماه، تصاویر اهمیت زیادی دارند، به‌همین دلیل دانشمندان دوربین را هم در روز روشن و هم در تاریکی غارهای آتشفشانی برای شبیه‌سازی شرایط سخت ماه، آزمایش کرده‌اند.

HULC اولین دوربین بدون آینه‌ای خواهد بود که برای استفاده دستی در فضا طراحی شده است. دوربین‌های بدون آینه کیفیت تصویر بسیار خوبی را در شرایط کم نور ارائه می‌کنند که این امر باعث می‌شود برای محیط‌های چالش‌برانگیز ماه ایده‌آل باشند. به‌علاوه، این دوربین دارای قابلیت‌های فیلمبرداری، ارائه موقعیت مکانی به تیم‌های زمینی و مستندسازی اکتشافات ما‌ه خواهد بود.

همچنین در حالی که هسته اصلی دوربین ثابت مانده است، رابط کاربری و محفظه آن به‌طور مداوم در حال تغییر بوده است. یکی از نسخه‌های این دوربین به‌زودی برای انجام آزمایش‌های بیشتر به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده خواهد شد.

در ماموریت آرتمیس III فضانوردان نزدیک قطب جنوبی ماه فرود خواهند آمد و به دنبال شواهدی از آب باستانی در دهانه‌های آن خواهند بود. فضانوردان برای انجام اکتشاف خود نیاز دارند تا عکس‌های مختلفی از سطح ماه بگیرند.

source

توسط