سفر پوتین به چین همزمان با تاکید دوباره پکن بر حمایت اقتصادی و دیپلماتیک از روسیه 

ولادیمیر پوتین این هفته با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین دیدار خواهد کرد تا به این ترتیب مشارکتی را که میان دو رقیب استراتژیک بزرگ ایالات متحده ایجاد شده، تعمیق ببخشد.

قرار است پوتین در نشست دو روزه کمربند و جاده که طی روزهای ۱۷ تا ۱۸ اکتبر  به میزبانی پکن برگزار خواهد شد، شرکت کند.

این اولین سفر رئیس جمهوری روسیه به خارج از مرزهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین، از زمان صدور حکم بازداشتش از سوی دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه است که در ماه مارس گذشته به اتهام خارج کردن غیرقانونی کودکان از مناطق اشغالی در شرق اوکراین و انتقال اجباری آنها به خاک روسیه صادر شده است. 

پوتین در حالی با رهبران چین دیدار خواهد کرد که پکن بر حمایت اقتصادی و دیپلماتیک خود از مسکو در طول جنگش با اوکراین تاکید کرده است.

با این وجود، اتحاد غیر رسمی آنها علیه ایالات متحده و دیگر کشورهای دموکراتیک، در حالی شکل گرفته که اکنون اتخاذ موضع برای چین با توجه به جنگ اسرائیل و حماس پیچیده شده است.

چین همواره تلاش کرده روابطش را با اسرائیل، با توجه به روابط اقتصادی پکن با ایران و سوریه که به‌شدت مورد حمایت روسیه هستند، متعادل کند.

سفر پوتین همچنین اقدامی نمایشی برای حمایت از پروژه کمربند و جاده است که شی جین پینگ با هدف ایجاد زیرساخت‌ها در دیگر کشورهای منطقه و گسترش نفوذ چین در خارج از این کشور در دست اجرا دارد.

اگرچه زمان دقیق سفر پوتین اعلام نشده، اما مقامات چینی می‌گویند که او احتمالا اواخر روز دوشنبه وارد این کشور می‌شود.

AP, Putin and Xi Jinping at The Grand Kremlin Palace, March 21, 2023


source

توسط