ایالات‌متحده به‌منظور افزایش محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه چین، صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی بیشتری ازجمله انویدیا H800 را محدود می‌کند.

وزارت بازرگانی آمریکا رسماً اعلام کرد که قصد دارد فروش تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌تر به چین را محدود کند. مقامات ارشد دولتی می‌گویند محدودیت‌های صادراتی جدید شامل تراشه‌های انویدیا A800 وانویدیا H800 می‌شود.

این محدودیت‌ها همچنین می‌تواند روی صادرات تراشه‌های اینتل و AMD تأثیر بگذارد. شایان ذکر است که سایر قوانین احتمالاً مانع فروش و صادرات تجهیزات تولید نیمه‌هادی از شرکت‌هایی مانند Applied Materials ،Lam و KLA به چین خواهد شد.

آمریکا از فروش تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته به چین جلوگیری می‌کند

وزارت بازرگانی ایالات‌متحده طی هفته‌های آتی از فروش تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌تر به چین جلوگیری کند. دولت ایالات‌متحده می‌گوید هدف از این قوانین جدید برطرف‌کردن خلأهایی است که پس از اجرایی‌شدن محدودیت‌های سال گذشته در صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی ایجاد شد.

براساس محدودیت‌های قبلی، فروش تراشه انویدیا H100 که پردازنده منتخب شرکت‌های هوش مصنوعی در ایالات‌متحده مانند OpenAI است، به چین ممنوع بود. اما در این بین شرکت‌های چینی توانستند انویدیا H800 یا A800 را خریداری کنند.

حالا مقالات ارشد دولت می‌گویند این قوانین جدید صادرات چنین تراشه‌هایی را محدود می‌کند. این محدودیت‌ها که پیش‌تر در گزارش‌ها به آن‌ها اشاره شده بود، همچنین می‌تواند بر تراشه‌های فروخته‌شده توسط اینتل و AMD نیز تأثیر بگذارد.

این محدودیت‌ها بازار بزرگ و روبه‌رشد نیمه‌هادی‌های هوش مصنوعی را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که دولت چین از لحاظ اقتصادی علیه شرکت‌های آمریکایی که در این کشور تجارت می‌کنند، رویکردهای تلافی جویانه در پیش بگیرد.

«جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی ایالات‌متحده، در تماسی با خبرنگاران گفت که هدف از محدودیت‌های ایالات‌متحده جلوگیری از دسترسی چین به نیمه‌هادی‌های پیشرفته است که می‌تواند باعث پیشرفت در هوش مصنوعی، به‌ویژه در کاربردهای نظامی شود. مقامات آمریکایی گفته‌اند که آن‌ها قصد ندارند به رشد اقتصادی چین لطمه بزنند.

source

توسط