کفش ورزشی زمانی فقط برای پوشیدن در باشگاه بود. بیشتر ورزشکاران و بچه‌های مدرسه‌ای آن را می‌پوشیدند. ولی به دلیل راحتی این کفش‌ها و جذابیت ظاهری که دارند و حال‌وهوای ورزشی به استایل می‌دهند، بسیار محبوب شده‌اند و این روزها مردم برای گشت‌وگذار در خیابان، برای پیاده‌روی و زندگی روزمره هم کفش ورزشی می‌خرند. اگر شما هم کفش ورزشی دوست دارید، این نکات را در مورد پوشیدن آن در نظر بگیرید.
کفش ورزشی
اگر از علاقه‌مندان به کفش‌های ورزشی هستید برای پوشیدن این مدل کفش و ست کردن آن با استایل‌های مختلف، به این نکته‌ها توجه کنید.
مدل‌های کلاسیک کفش‌های ورزشی را تقریبا با بیشتر لباس‌ها می‌توانید ست کنید. این مدل‌ها ساده‌ترین نوع کفش ورزشی هستند و زرق و برق، طرح‌های بزرگ و رنگی و مدل‌های عجیب ندارند. اگر کفشی ساده بخرید که تک‌رنگ باشد می‌توانید آن را با شلوارهای مختلف بپوشید از جین گرفته تا کتان. در نهایت استایل خود را می‌توانید با کت یا پیراهن‌های آستین کوتاه یا بلند کامل کنید.
محبوبیت  و راحتی کفش‌های ورزشی باعث شده که برخی از طراحان کفش، به فکر ترکیبی کردن مدل‌های کفش‌ها بیافتند و کفش‌هایی با طرح کفش‌های ورزشی و مجلسی در کنار هم طراحی کنند. نتیجه‌ی کار، ترکیب نه‌چندان جالبی از کفش‌های مجلسی و ورزشی است که معمولا با هیچ استایلی مناسب نیست. این یکی از بزرگترین اشتباهات مد است که ممکن است برای آن هزینه کنید.
اگر فعالیت‌ ورزشی دارید یا برای مدت طولانی پیاده‌روی می‌کنید، حتما همیشه همراه با کفش خود جوراب هم بپوشید. فعالیت ورزشی بدون جوراب باعث می‌شود که کفش شما خیلی زود با عرق مرطوب شود و فضای مناسبی برای ابتلا به مشکلات پوستی ایجاد کند. ضمنا، بدون جوراب، کفش شما خیلی زود بو می‌گیرد. همراه با کفش ورزشی حتما از جوراب‌های معمولی نسبتا بلند استفاده کنید. جوراب‌های مچی یا جوراب‌های تا زانو، برای این کفش‌ها مناسب نیستند.
اگر شلوار شما کمی بلند است، با کفش ورزشی می‌توانید خیلی راحت و بدون نگرانی پاچه‌ی آن را کمی بالا بزنید تا جایی که به لبه‌ی کفش برسد یا کمی از مچ پا مشخص شود. با این کار، توجه دیگران به کفش‌های شما جلب می‌شود. فقط دقت کنید که این مدل یعنی بالا زدن پاچه‌ی شلوارها برای کفش‌های ورزشی کاملا تمیز و همین‌طور تک‌رنگ مناسب است.
اگر کفش ورزشی رنگارنگ و پرزرق و برق دارید، بهتر است که شلوار شما ساده باشد.
تا همین چند سال پیش، پوشیدن کفش‌های ورزشی فقط با استایل‌های کاملا غیررسمی رواج داشت و هیچکس این جرات را نداشت تا کفش ورزشی را با استایل‌های رسمی و نیمه‌رسمی بپوشد؛ اما امروزه این محدودیت‌ها برداشته شده و مردم آزادی عمل بیشتری در استایل و مد دارند. حالا کفش‌های ورزشی همه‌کاره‌تر شده‌اند.
با کفش ورزشی مناسب می‌توانید استایلی را که خیلی رسمی شده، کمی خودمانی‌تر کنید. علاوه‌ خودمانی‌تر شدن و صمیمانه‌تر شدن استایل، پوشیدن کفش ورزشی باعث می‌شود که راحتی بیشتری داشته باشید مخصوص اگر قرار باشد فواصل طولانی را راه بروید و برای ساعات‌های طولانی کفش را به پا داشته باشید.
اگر دنبال خرید کفش ورزشی باشید حتما به فروشگاه‌های زیادی سر زده‌اید و ده‌ها یا صدها مدل کفش را دیده‌اید. بسیاری از کفش‌های ورزشی ترکیب رنگ‌های خاص و طراحی‌های منحصربه فردی دارند. در طراحی آن‌ها رنگ‌های روشن که رواج کمتری در استایل روزمره دارند، زیاد دیده می‌شود. شاید در ابتدا از انتخاب این کفش‌ها بترسید ولی بیشتر آن ها ظاهری جذاب و سرزنده دارند و میل به ورزش کردن را در شما بیشتر می‌کنند.
اگر دوست دارید کفش‌های ورزشی رنگارنگ و طرح‌دار بخرید، باید به سایر قسمت‌های استایل خود توجه کنید. این کفش‌ها برای استایل‌های ساده‌تر مناسب است. مثلا یک گرمکن و شلوار مشکی ساده یا یک جفت کفش‌‌‌ ورزشی رنگارنگ می‌تواند استایل خوبی برای ورزش و قدم زدن در پارک باشد.
ما به حداقل دو جفت کفش ورزشی نیاز داریم؛ یکی برای ورزش و دیگری برای رفت و آمد در خیابان. اما بیشتر افراد یک جفت کفش ورزشی دارند که آن را در باشگاه و خیابان می‌پوشند. بهتر است که کفش باشگاه از کفش خیابان مجزا باشد. در این صورت با خیال راحت می‌توانید کفش‌هایی با رنگ روشن را برای ورزش کردن انتخاب کنید و رنگ‌های تیره‌تر را برای خیابان بگذارید چون در خیابان، کفش‌ها خیلی زود کثیف می‌شوند.
همیشه دقت کنید که در استایل شما، فقط یکی از اجزای آن باید دارای طراحی خاص و منحصربه فرد باشد یا زرق و برق و رنگ خاصی داشته باشد. مثلا اگر یک کفش ورزشی رنگی با ظاهری خاص می‌پوشید، باید سایر اجزای استایل شما یعنی شلوار و بالاتنه، در ساده‌ترین حالت ممکن باشد تا کفش شما دیده شود.
برعکس، اگر کفش‌های ساده انتخاب می‌کنید می‌توانید طرح‌های خاص و رنگ‌های متفاوت را به سایر اجزای استایل خودتان اضافه کنید.
کفش ورزشی
این روزها مردم خودشان را درگیر قید و بندهای دنیای مد نمی‌کنند و هر لباسی که راحت باشند می‌پوشند. کفش‌‌‌‌ ورزشی هم تقریبا همه‌جا و با هر استایلی استفاده می شود ولی اگر دوست دارید آراسته‌تر به نظر برسید، کفش ورزشی را بدون هیچ تردیدی با این لباس‌ها بپوشید:
یکی از ترکیب‌های امتحان شده و همیشه جذاب، کفش‌‌‌‌‌ ورزشی خصوصا سفید با شلوار جین تنگ است. این استایل برای موقعیت‌های غیررسمی یا استایل خیابانی مناسب است. شلوارهای جین را تقریبا با هر نوع کفش‌‌‌‌ ورزشی که دوست داشته باشد می‌توانید بپوشید.
برای اینکه ظاهری جذاب و جوان‌پسند داشته باشید می‌توانید کفش ورزشی را با دامن هم ست کنید. بهتر است از دامن‌هایی استفاده کنید که خط کمر باریکی داشته باشند. وقتی هوا رو به سردی می‌رود می‌توانید همراه با این استایل از جوراب شلواری استفاده کنید.
حتما در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهایی از پوشیدن پیراهن‌های زنانه با کفش ورزشی را دیده‌اید. این نوع از استایل اخیرا طرفدار زیادی پیدا کرده و شما هم با خیال راحت می‌توانید کفش ورزشی خود را با پیراهن‌های بلند یا کوتاه ست کنید.
یکی از بهترین ست‌ها برای استایل‌های خیابانی، استفاده از لباس‌ها و به‌خصوص تیشرت‌های چاپی با کفش ورزشی است. با تیشرت‌های چاپی می‌توانید استایلی جذاب و سرزنده داشته باشید که برای گشت‌وگذار در خیابان و دورهمی‌های دوستانه مناسب است.
کفش ورزشی
برای اینکه کفش‌های شما مدت بیشتری دوام بیاورد و همیشه تمیز و مرتب باشد به این نکات توجه کنید.
کفش‌های ورزشی خیلی زود کثیف می‌شوند. علاوه بر این، بسیاری از مردم کفش‌های ورزشی با رنگ‌های روشن و به‌خصوص سفید می‌خرند. کفش‌های رنگ روشن برای اینکه همیشه تمیز و مرتب دیده شوند باید دائما شسته شوند. وقتی کفش خود را مرتب تمیز کنید، عمر آن هم بیشتر می‌شود چون برای تمیز کردن آلودگی‌های کهنه‌ی کفش، مجبور به استفاده کردن از مواد شوینده‌ی قوی نیستید.
برای تمیز کردن کفش از یک تکه‌ی پارچه‌ی مرطوب، یک مسواک کهنه‌ی نرم و شوینده‌های مخصوص کفش استفاده کنید. اگر شوینده‌ی مخصوص کفش ندارید، موادی مثل مایع دستشویی و ظرفشویی هم برای این کار ملایم است. ابتدا با پارچه آلودگی‌های روی کفش را تمیز کنید و اگر لازم بود با فرچه یا مسواک، لکه‌های مقاوم را بشویید.
دقت کنید که فرچه یا مسواکی که استفاده می‌کنید نرم باشد و باعث آسیب رسیدن به سطح کفش نشود. کفش خود را داخل ماشین‌لباسشویی و خشک‌کن نیندازید.
بعد از شستن خود کفش، بندهای آن را دربیاورید و خیس کنید. اجازه دهید که مدتی با آب و شوینده خیس بخورد و سپس آن را بشویید. برای تمیز کردن لکه‌های سرسخت روی بند کفش از فرچه یا مسواک استفاده کنید. برای تمیز کردن بند کفش از سفیدکننده استفاد نکنید حتی برای بندهای سفید چون باعث خراب شدن بافت بند کفش می‌شود.
اگر مراقب کفش‌های ورزشی زیبایتان نباشید خیلی زود به بدبوترین وسیله‌ای که دارید تبدیل می شوند. همیشه از جوراب‌های ضدعرق استفاده کنید. بین هر بار استفاده، اجازه دهید که کفش ورزشی شما در هوای آزاد، خشک شود. می‌توانید مقداری روزنامه‌ی مچاله‌شده داخل آن بگذارید تا عرق و رطوبت آن را جذب کند.
برای معطر کردن داخل کفش می‌توانید از کمی اسانس طبیعی درخت چای یا نعناع‌فلفلی استفاده کنید.
تا جایی که می‌توانید از کفش ورزشی خودتان مراقبت کنید و عمر آن‌ها را طولانی‌تر کنید چون معمولا این کفش‌ها از موادی ساخته می شوند که تجزیه شدن آن‌ها در طبیعت، تا ۴۰ سال طول می‌کشد. هر چقدر بیشتر مراقب کفش‌های خود باشید، از ایجاد زباله و راه یافتن آن‌ها به خاک‌چال‌ها جلوگیری می‌کنید و هزینه‌ی کمتری هم برای خرید کفش می‌پردازید.
منبع: Outfitideashq


source

توسط admin