خبر خوان تخصصی بین الملل
با وجود حملاتی که افغانستان را هر از گاهی به لرزه در می‌آورند، طالبان می‌گوید که امنیت کافی در سراسر این کشور برای شروع مجدد پروژه‌های بزرگ اقتصادی که به دلیل چندین دهه جنگ متوقف شده‌اند، وجود دارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طالبان در گذار از شبه‌نظامی‌گری و جنگ به حکومت‌داری در بحبوحه رکود اقتصادی و یک جامعه جهانی که از به رسمیت شناختن رسمی آن خودداری می‌کنند، تقلا می‌کند.
از اوت ۲۰۲۱ که افغانستان دوباره به کنترل طالبان درآمد، کمک‌های خارجی متوقف شده است. دولت‌های جهان دست به تحریم زده‌اند و انتقال بانکی متوقف شده و میلیاردها دلار دیگر از ذخایر ارزی افغانستان بلوکه شده است.
با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت منصوب طالبان می‌گوید، افغانستان این فرصت را دارد که با بقیه کشورهای منطقه ارتباط برقرار کند و چین را به عنوان بخش اصلی توسعه اقتصادی این کشور برجسته کرد.
او در سمیناری در رابطه با اتصال منطقه‌ای گفت: در آخرین جلسه کابینه، تصمیم گرفته شد که جاده ابریشم که افغانستان را به چین وصل می‌کند، باید ساخته شود. این مسیر تاریخی می‌تواند نقش بزرگی در اقتصاد کشور داشته باشد. این فرصت بزرگی است. ما امنیت خوبی داریم و زمان آن فرا رسیده است که پروژه‌های اقتصادی مهم را آغاز کنیم.
در مارس امسال رئیس‌جمهوری چین قویا از افغانستان حمایت کرد و به تمایلات پکن برای ایفای نقش اصلی در افغانستان به دنبال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی اشاره کرد.
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در همین کنفرانس منطقه‌ای، از ایالات متحده خواست تا دارایی‌های افغانستان را که در خارج از این کشور نگهداری می‌شود، آزاد کند و به تحریم‌های دولت کابل پایان دهد.
عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌وزیر طالبان هم گفت: نقش افغانستان برای اتصال کشورها در این منطقه بسیار مهم است. افغانستان می‌تواند نقش بزرگی در ایجاد کریدورهای مهم ایفا کند. ما می‌خواهیم از طریق استان بدخشان خود به چین وصل شویم. ژئوپلیتیک و موقعیت ژئواستراتژیک افغانستان، می‌تواند این کشور را به سمت ایفای نقش مثبت در پیوند دادن کشورهای همسایه در این منطقه و فراتر از آن سوق دهد.
وی تضمین‌های طالبان را تکرار کرد، مبنی بر اینکه این گروه به کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان استفاده کند تا حملاتی را به کشورهای دیگر انجام دهد.
اما گروه افراطی داعش که رقیب اصلی طالبان است، مجموعه‌ای از حملات مرگبار در افغانستان را به عنوان بخشی از تحرکات طولانی مدتش انجام می‌دهد و این ضربه‌ای به طالبان است که از زمان تصاحب قدرت سعی در کنترل اوضاع و تقویت قدرت خودش دارد.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت

خبر خوان تخصصی بین الملل
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط admin