مدتی قبل شرکت IDC اعلام کرد که فروش کامپیوترها در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۱۵.۳ درصدی روبرو شده است. حالا تحلیلگران همین شرکت در گزارش جدیدی اعلام کرده‌اند که فروش کامپیوترها بار دیگر ۱۵ درصد کاهش یافته است.
طی سه‌ماهه‌ی سوم، مجموع فروش کامپیوترها به ۷۴.۳ میلیون می‌رسد که نسبت به ۷۱.۳ میلیون کامپیوتر فروخته شده در سه‌ماهه‌ی قبلی شاهد افزایش اندکی هستیم. اما باید خاطرنشان کنیم آمار فروش کامپیوترها در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری میلادی به ۸۰.۵ درصد می‌رسد.
اما به طور کلی، فروش کامپیوترها در سال ۲۰۲۲ کمتر از ۲۰۲۱ بوده است. البته آمار فروش همچنان بالاتر از دوران پیشا کرونا است که بخشی از این موضوع به کنار گذاشتن سیستم‌های مبتنی بر ویندوز ۷ برمی‌گردد. پشتیبانی از این سیستم‌عامل در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۲۰ به پایان رسید و بنابراین بخش قابل توجهی از این سیستم‌های جدید به منظور بهره‌گیری از سیستم‌عامل تازه‌نفس خریداری می‌شوند.
فروش کامپیوترها
در سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۲۲ برای پنجمین فصل پیاپی شاهد افزایش میانگین قیمت‌ بودیم و طی این مدت، میانگین قیمت کامپیوترها به ۹۱۰ دلار رسید که بالاتری رقم از سال ۲۰۰۴ محسوب می‌شود. اما در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم امسال به دلیل کاهش تقاضا، میانگین قیمت کامپیوترها هم کاهش یافته است.
در زمینه‌ی تعداد کامپیوترهای عرضه شده، باید بگوییم که طی این مدت اپل موفق شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰.۲ درصد کامپیوترهای بیشتری راهی بازار کند ولی دیگر شرکت‌های مهم با افت فروش روبرو شده‌اند. بنابراین اگرچه در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ اپل و Dell تقریبا تعداد مشابهی کامپیوتر به دست کاربران رسانده‌اند، اما سال گذشته اختلاف این دو شرکت بسیار بالاتر بوده است.
در رابطه با تعریف کامپیوتر از نگاه شرکت IDC هم باید اشاره کنیم که این آمار شامل کامپیوترهای دسکتاپ، لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های ورک‌استیشن است و بنابراین سرورها و تبلت‌ها در این آمار قرار نمی‌گیرند.
منبع: Gizmochina


source

توسط admin