اینطور که به نظر می‌رسد، نسخه‌ی بتای ۱۶.۱ iOS یک باگ دارد که باعث می‌شود GPS در مسیریابی کاربران را به مسیر اشتباهی هدایت کند.
گوشی‌های سری آیفون ۱۴ پرو ظاهرا در نسخه‌ی بتای ۱۶.۱ iOS با مشکل عجیبی در GPS مواجه شده‌اند؛ مشکلی که باعث شده هنگام مسیریابی، کاربر به مقصد اشتباهی هدایت شود. اگرچه GPS این گوشی‌ها پیشرفته‌تر از نمونه‌ی بکار رفته در دو مدل استاندارد و پلاس است و از فرکانس L5 GPS پشتیبانی می‌کند اما دقیقا به همین خاطر، در نسخه‌ی بتای iOS 16.1 با مشکل یادشده مواجه شده است. از آن‌جایی هم که نسخه‌ی استاندارد و پلاس از این قابلیت جدید بهره نمی‌برند، بنابراین مشکل یادشده هم در آن‌ها دیده نمی‌شود.
این موضوع در حال حاضر بسیاری از کاربران آیفون ۱۴ پرو را با مشکل مواجه کرده است اما در نسخه‌ی بتای سیستم‌عامل‌ها معمولا وجود چنین مشکلات ریز و درشتی کاملا طبیعی است. اپل هم ظاهرا از وجود چنین ایرادی مطلع شده چرا که تعداد کاربرانی که وجود چنین مشکلی را گزارش کرده‌اند بسیار زیاد است. باید منتظر ماند و دید اپل چه زمانی آپدیتی را برای رفع این مشکل عرضه می‌کند.
حالا که صحبت از مشکل شده باید به دو مورد دیگر هم اشاره کنیم. به‌تازگی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه گوشی‌های سری آیفون ۱۴ هنگام استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر اینستاگرام برای عکاسی، با مشکل لرزش شدید دوربین مواجه می‌شوند. این باگ هم ظاهرا نرم‌افزاری است اما هنوز مشخص نشده دقیقا منشا آن چیست و چه زمانی قرار است حل شود.
یک مشکل دیگر هم عدم استفاده از فضای خالی به وجود آمده بعد از حذف ماژول سیم‌کارت است که البته این مورد یک نقطه ضعف به حساب می‌آید و نمی‌شود هم کار خاصی برای بهبود آن انجام داد. همانطور که احتمالا می‌دانید، اپل در گوشی‌های سری آیفون ۱۴ که به یک سری از بازارهای خاص نظیر آمریکا ارسال می‌شوند، به‌جای استفاده از ماژول سیم‌کارت فیزیکی، ترجیح داده از eSIM استفاده کند. این یعنی در این محصولات اصلا فضایی برای قرارگیری سیم‌کارت در نظر گرفته نشده و گوشی‌ها فقط از eSIM پشتیبانی می‌کنند.
به گزارش iFixit، با این کار فضای خالی در اختیار اپل قرار گرفته که می‌توانست از آن به شکل بهتری استفاده کند اما این شرکت آمریکایی تصمیم گرفته فقط آن را با یک پلاستیک پوشیده شده از فلز پر کند. به عبارتی دیگر، فقط خواسته آن را پر کند نه اینکه از آن استفاده کند در حالی که خیلی راحت می‌شد هم پشتیبانی از سیم‌کارت فیزیکی را به آن اضافه کند و هم eSIM. اتفاقی که در بسیاری از گوشی‌های دیگر شاهد هستیم.
iFixit همچنین در جریان کالبدشکافی از آیفون ۱۴ پرو متوجه شده اپل در این گوشی‌ها از مودم کوالکام اسنپدراگون X65 استفاده کرده است. دقیقا به واسطه‌ی همین مودم است که گوشی‌های جدید اپل می‌توانند در شرایطی که آنتن ندارند با ماهواره در ارتباط باشند. هرچند این قابلیت هم محدودیت‌های خاصی دارد مثل مدت زمان زیاد برای برقراری ارتباط با ماهواره و ارسال پیام در شرایط نامساعد (هوای ابری) اما به طور کلی اصلا نمی‌توان آن را مثل موارد اشاره شده یک ایراد در نظر گرفت.
لازم به ذکر است iOS 16.1 هم اکنون برای دانلود در دسترس قرار دارد اما توجه داشته باشید که نسخه‌ی بتای آن باگ و مشکلات ریز و درشتی دارد که ممکن است کاربرد گوشی را مختل کند. بنابراین قبل از اینکه به نصب آن اقدام کنید، حتما این موضوع را هم در نظر داشته باشید.
منبع: XDA-Developers


source

توسط admin