کاوشگر پشتکار ناسا، با ثبت دقیق‌ترین تصویر پانوراما از مریخ، جزئیات دیدنی دلتای رودخانه‌ی باستانی مریخ را به تصویر کشیده است.
در تصویر تازه‌ای که مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) مخابره کرده است، صخره‌های مریخی جذاب دلتای رودخانه‌ی باستانی دهانه‌ی جزرو آن را دربر گرفته‌اند.
این عکس پانوراما توسط دوربین «مست‌کم-زد» (Mastcam-Z) روی کاوشگر گرفته شده و با ترکیب ۱۱۱۸ فریم مجزا یک قاب ۲.۵ میلیارد پیکسلی را شکل داده که لقب پرجزئیات‌ترین منظره‌ی پانورامای ثبت شده از مریخ را به خود اختصاص داده است.
دلتای دهانه‌ی «جزرو» (Jezero) مریخ جایی است که دانشمندان حدس می‌زنند میلیاردها سال پیش، میزبان یک رودخانه بوده که به دریاچه می‌ریخته و سنگ‌ها و رسوبات را به شکل منطقه‌ای بادبزنی شکل داده است.
عکس 360 درجه مریخ نورد استقامت از مریخ
دانشمندان معتقدند که دلتاها بهترین مکان در مریخ برای جست‌وجوی نشانه‌های احتمالی حیات میکروبی باستانی هستند. به همین دلیل هم از زمانی که مریخ‌نورد در فوریه ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) بر سطح سیاره‌ی سرخ فرود آمد، رسیدن به دلتای دهانه‌ی جزرو هدف اصلی مأموریت پشتکار بوده است.
این تصویر سراسرنما، سنگ‌های رسوبی را که بسیار مورد توجه دانشمندان هستند، نشان می‌دهد. مریخ‌نورد پشتکار تا کنون سطح چندین سنگ را در این منطقه تراش داده و بررسی کرده است. علاوه بر این، برخی از نمونه‌های سنگی را در کپسول‌های مخصوصی ذخیره کرده تا طی یک مأموریت دیگر در آینده برای مطالعات دقیق‌تر به زمین آورده شوند.
بخش‌های موزاییکی این تصویر در روزهای ۱۲، ۱۳، ۱۶، ۱۷ و ۲۰ ژوئن امسال (۲۲، ۲۳، ۲۶، ۲۷ و ۳۰ خرداد ۱۴۰۱) گرفته شده‌اند. در این عکس پشتکار از مریخ، کنتراست بهبود یافته و رنگ‌های مختلف برای برجسته کردن تفاوت‌های رنگی عوارض مریخ، پردازش شده‌اند. شکل زیر اما همان پانوراما را با استفاده از رنگ‌های طبیعی نشان می‌دهد.
عکس 360 درجه مریخ نورد استقامت از مریخ
یک هدف کلیدی مأموریت پشتکار در مریخ اخترزیست‌شناسی و از جمله جست‌وجوی نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی است. این مریخ‌نورد با بررسی ساختار زمین‌شناختی و آب‌وهوای گذشته‌ی سیاره، راه را برای کاوش انسان در سیاره‌ی سرخ هموار می‌کند و نخستین مأموریتی است که به جمع‌آوری نمونه‌هایی از مریخ می‌پردازد.
مأموریت‌های بعدی ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا، فضاپیماهایی را برای جمع‌آوری کپسول‌های حاوی این نمونه‌ها به مریخ می‌فرستند تا برای تجزیه‌وتحلیل عمیق به آزمایشگاه‌های زمین آورده شوند.
مأموریت «مریخ ۲۰۲۰» (Mars 2020) پشتکار بخشی از رویکرد اکتشافی ماه به مریخ ناسا است. این رویکرد علاوه بر کاوشگرهای رباتیک در مریخ، شامل مأموریت‌های آرتمیس به ماه به‌عنوان بستری برای آمادگی سفر به مریخ هم می‌شود.
مدیریت مأموریت پشتکار بر عهده‌ی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و مؤسسه‌ی فناوری کالیفرنیا است. سرپرستی عملیات دوربین مست‌کم-زد را هم دانشگاه ایالتی آریزونا انجام می‌دهد.
عکس‌ها: تصویر پانورامای تازه‌ی مریخ‌نورد پشتکار از دلتای دهانه‌ی جزرو
Credit: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
منبع: NASA


source

توسط admin