هر چه سن بالاتر باشد، خطر ابتلا به پریودونتال بیشتر می شود disease_ نشانه های اولیه بیماری پریودونتال به راحتی نادیده گرفته می شود و درمان نیاز به همکاری پزشک و بیمار دارد و در غیر این صورت ممکن است عود کند. اما آیا درست است که هر چه فرد مسن تر باشد، گرفتن بیماری پریودونتال برای او آسان تر است؟ بیایید پاسخ زیر را بفهمیم.
بیماری پریودنتال برای بسیاری از افراد ترسناک به نظر می رسد، به ویژه برای آن دسته از افراد میانسال یا مسنی که به دلیل بیماری گفته شده دندان های خود را از دست داده اند، و مجبور بودند ایمپلنت های دندانی را جایگزین آن ها کنند. پس آیا بیماری پریودونتال با سن همراه است؟ چرا این گفته پیش می رود که هر چه سن بالاتر برود، خطر ابتلا به بیماری پریودونتال بیشتر است؟ درسته؟
توضیح: شانس گرفتن بیماری پریودونتال تا حدودی با سن همراه است.
هر چه سن بالاتر باشد، دندان ها برای آن بیشتر استفاده شده اند. بر این اساس، اگر بهداشت دهان و دندان برای مدت طولانی به خوبی مدیریت نمی شود، باکتری ها به راحتی در دهان جمع آوری می شوند، و به تدریج به پلاک و تارتار توسعه می یابند. در نهایت، تشکیل تارتار بافت های اطراف دندان ها را تحریک خواهد کرد که منجر به لثه های متورم قرمز، رکود لثه و شل دندان و غیره می شود. بنابراین، درست است، تا حدودی، که هر چه سن بالاتر باشد، به ویژه بیش از ۳۰ سال، شانس مبتلا شدن به بیماری پریودونتال بیشتر است.
با این حال، سن تنها یک عامل خطر ابتلا به بیماری پریودونتال نیست.
علت اصلی بیماری پریودنتال، بهداشت ضعیف شفاهی، یا عدم آگاهی از مراقبت از دندان است. افرادی که دندان های خود را با دقت مسواک نمیزنند یا تمیز کردن دندان را دریافت می کنند به طور مرتب خطر ابتلا به بیماری پریودنتال بیشتر است. برخی از بیماران مسن 60/70 ساله که هرگز برای تمیز کردن دندان نمی روند، پس از از دست دادن دندان ها چنین ایده ای دارند که از دست دادن دندان در سنین بالا طبیعی است. با این حال، در حالی که در مقایسه با اهداف 8020 WHO که نشان می دهد افراد 80 ساله می توانند دندان های طبیعی 20+ داشته باشند، چنین ایده ای کاملا یک تصور غلط است.
علاوه بر این، بیماری های سیستمیک در سالمندان نیز اهمیت دارند. به عنوان مثال دیابت که یک بیماری شایع سالمندان است، می تواند خطر ابتلا به بیماری پریودونتال را افزایش دهد. همچنین افراد سیگاری مسن دیرینه با دندان های رنگی تنباکو بیشتر مستعد ابتلا به بیماری پریودونتال هستند.
در حال حاضر این بیماری در بزرگسالان جوان تر بیشتر و بیشتر دیده شده است. در نتیجه تعداد زیادی از بزرگسالان پس از ۹۰ سال مجبور به دریافت ایمپلنت دندان شده اند. بزرگسالانی که همیشه برای کار دیر بیدار می مانند یا برنامه های نامنظمی دارند نیز گروه پرخطر بیماری پریودنتال هستند. بنابراین در اینجا می آید یادآوری، راه موثر برای جلوگیری از بیماری پریودنتال این است که به دندانپزشک به طور منظم برای تمیز کردن دندان ها و بررسی دندان ها مراجعه کنید، علاوه بر مسواک زدن دندان ها با دقت دو بار در روز، صبح و شب.

توسط irmusic4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *