بوم باکس‌ به عنوان یکی از ابزارهای پخش موسیقی قابل حمل، همچنان طرفداران خاص خود را دارد. در این یادداشت ضمن بررسی جوانب مختلف پیرامون بوم باکس‌ها، اطلاعاتی درباره‌ی مواردی که باید قبل از خرید بوم باکس بدانید را با شما در میان می‌گذاریم.
بوم باکس‌ها، معمولا کیفیت صدای بسیار خوبی را به مخاطب تحویل می‌دهند. بسیاری از بوم باکس‌ها حاوی نوار کاست، مموری رم، سی‌دی، MP3 پلیر و حتی گیرنده‌ی رادیویی AM/FM هستند. اگر به دنبال وسیله‌ای هستید که برای پخش موسیقی در فضای باز به کار آید، بوم باکس می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار خوب تلقی شود. با این حال، اجازه دهید قبل از خرید یک بوم باکس، چند سوال را به همراه پاسخ با هم مرور کنیم.
در ابتدا باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که بوم باکس قرار است چه نوع مدیایی را پخش کند. یافتن یک محصول الکترونیکی که بتواند طیف وسیعی از فرمت‌های مختلف موسیقی را پشتیبانی کند به نسبت کار آسانی نیست؛ به خصوص این‌که محصول مورد نظر در واقع یک بوم باکس است. خوشبختانه، اکثر بوم باکس‌های حال حاضر می‌توانند فرمت‌های دیجیتالی متنوع و مهم را اجرا کنند. هر چند، همچنان می‌توان بوم باکس‌های کلاسیک را هم به سختی و با تلاش‌های فراوان پیدا کرد که نوار ضبط کاست به آن اتصال پیدا می‌کند. البته اگر قصد خرید یک مدل کلاسیک را دارید، حتما به این نکته هم دقت کنید که بوم باکس از قابلیت دورِ تند یا دورِ کند هم بهره ببرد تا در صورت لزوم بتوانید یک نوار کاست را به طریقی که دلتان می‌خواهد گوش دهید.
بوم باکس‌ها قابلیت ریکورد و ضبط صدا و موسیقی را هم دارند. در زمان گذشته این قابلیت برای دانش‌ آموزان و دانشجویان یک ویژگی بسیار کارآمد تلقی می‌شد اما در حال حاضر، این ویژگی چندان اهمیتی برای کاربر نداشته و بسیاری از افراد صرفا برای ضبط صدا برای خرید بوم باکس از خود تمایل نشان نمی‌دهند.
اگر دلتان می‌خواهد تا از طریق بوم باکس به رادیو هم متصل شوید، این ویژگی هم در اکثر بوم باکس‌های مدرن وجود دارد. در برخی از بوم باکس‌ها کاربر می‌تواند به پلتفرم‌هایی مثل اسپاتیفای هم دسترسی داشته باشد. وجود جایگاه SD card و USB به شدت می‌تواند یک ابزار مفید برای عموم کاربران باشد؛ چراکه از این طریق می‌توان آهنگ‌های MP3 متعددی را شنید.
بوم باکس
سوال مهم بعدی باید این باشد که اندازه و ابعاد فضایی که می‌خواهیم در آنجا از بوم باکس استفاده کنیم باید چه میزان باشد. طبیعتا از بوم باکس‌ها با ابعاد بزرگتر در فضاهای بزرگتر باید استفاده کرد. برای فضاهای بسته‌ی کوچک مثل کلاس دانش آموزان که هیچ چالش آکوستیکی در آن وجود ندارد، بوم باکس به اندازه‌ی ۱ الی ۲ وات باید کافی باشد. برای فضاهای بزرگتر که به راحتی صدا در محیط اکو می‌شود، یک محصول با واتِ بیشتر باید خریداری شود. برای پوشش بهتر و یکنواخت‌ترِ صدا در اتاق‌های کلاسی بزرگ یا مکانی که بوم باکس در جلوی اتاق قرار نمی‌گیرد، یک سیستم به همراه اسپیکرهایی در چهار گوشه‌ی فضای بسته می‌تواند انتخاب درستی باشد. به طور معمول برای کاربردهای آموزشی بوم باکس‌هایی طراحی می‌شوند که مقدار واتِ بیشتری داشته و با داشتن یک ورودی برای نصب میکروفون می‌تواند صدای گوینده یا معلم را تقویت کند.
به طور معمول بهتر است برای فضاهای کوچک از بوم باکس استفاده نشود. حداقل هم از لحاظ مصرف انرژی و هم صرفِ اقتصادی، خرید چند هدفون به مراتب منطقی و عاقلانه‌تر از خرید یک بوم باکس است. همچنین، صدای دستگاه به اتاق‌های مجاور منتشر نمی‌شود و این مورد را باید یک مزیت بسیار خوب تلقی کرد. با این حال، می‌توان یک بوم باکس خریداری کرده و هدفون‌های مختلفی را از طریق هاب‌ها و رابط‌هایی به آن متصل کرد. هر چند، در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی بوم باکس‌هایی ساخته می‌شوند که علاوه بر تعبیه‌ی جک هدفون روی بدنه‌ی دستگاه، به صورت بلوتوثی و امواج بی سیم هم به دستگاه‌های مختلف مثل هدفون بی‌سیم یا گوشی‌های هوشمند متصل شوند. در هر صورت اگر قرار باشد بدون مزاحمت از بوم باکس برای شنیدن موسیقی استفاده کنید، شما باید هدفون‌هایی را هم به همراه بوم باکس خریداری کنید.
اگر به هر طریقی شما می‌خواهید یک بوم باکس را خریداری کرده و برای اوقات سرگرمی به همراه خانواده و دسته جمعی از این ابزار استفاده کنید، باید چند ویژگی مهم را در نظر بگیرید. همان‌طور که قبلا گفته شد، بوم باکس یک وسیله‌ی قابل حمل بوده و در اندازه، ظاهر و شکل‌های مختلف ساخته می‌شوند. افرادی که کلکسیونر هستند احتمالا مدل‌های مختلفی از بوم باکس را خریداری می‌کنند اما برای افرادی که می‌خواهند صرفا یک بوم باکس خوب با قیمت مناسب بخرند، چند مولفه وجود دارد که باید با دقت آنها را بررسی کرد.
بوم باکس
بوم باکس‌ها همیشه شکل و ظاهری جوان‌پسند دارند. بنابراین، شکل و طراحی‌های متنوعی را در سطح بازار پیرامون این محصول خواهید دید. قطع به یقین یکی از مولفه‌های مهم برای خرید یک محصول، شکل و ساختار ظاهری آن است.
بوم باکس‌ها شبیه به MP3 پلیرهای جدید قابل حمل نیستند اما همچنان بوم باکس‌ها جزء معدود محصولات الکترونیکی قابل حمل به شمار می‌روند که جذابیت خاص خود را دارند. البته، باید این نکته را در نظر گرفت که وزنِ جنس آنچنان زیاد نباشد که در حمل و نقل بوم باکس با مشکل روبه‌رو شوید.
این دسته از محصولات در اندازه و ابعاد مختلفی به فروش می‌رسند. در حال حاضر همه مدل اندازه برای این دستگاه در نظر گرفته می‌شود؛ از اندازه‌ی بسیار کوچک شبیه به دستگاه ضبط صوت بگیرید تا اندازه‌ی بسیار بزرگ در حد یک چمدان بزرگ. این موضوع خیلی اهمیت دارد که بوم باکسی را انتخاب کنید که برای استفاده‌ی شما اندازه‌ی ایده‌آلی داشته باشد. مولفه‌ی اندازه، جزء مواردی است که کاملا به سلیقه‌ی فرد بستگی دارد.
بوم باکس
اکثر بوم‌باکس‌های مدرن با یک شارژر AC ساخته و عرضه می‌شوند تا بتوان از طریق پریزهای رایج در اماکن و منازل این دستگاه‌ها را به برق شهر متصل کرد. با این حال، مدل‌های خاصی از بوم باکس‌ها هم موجود هستند که با باتری کار می‌کنند. اگر قصد دارید از بوم‌باکس برای محیط‌های بیرون و فضاهای باز استفاده کنید، عقلانی‌تر است که یک مدلی را خریداری کنید که باتری‌خور باشد. حداقل در مکان‌های باز به این طریق نیازی نیست که به دنبال پریز برق برای اتصال محصول الکترونیکی خود باشید.
بوم باکس‌ها اغلب صدای قابل قبولی را ارائه می‌دهند؛ هر چند، کیفیت صدای این نوع محصولات در حد و اندازه‌ای نیست که در محصولات الکترونیکی صوتی حال حاضر بتوان مشاهده کرد. با این حال، مدل‌هایی که مقدار واتِ بیشتری دارند و قابلیت‌های تقویت صدای بهتری را دارا هستند می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند تا یک کیفیت صدای معرکه را تجربه کنید.
به طور کلی این نوع محصولات، گیرنده‌هایی برای دریافت ایستگاه رادیویی دارند. اکثر بوم باکس‌ها می‌توانند ایستگاه‌های رادیویی را دریافت کنند اما در برخی از بوم باکس‌ها قابلیت ذخیره‌ی ایستگاه در حافظه وجود دارد. این قابلیت به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند تا به راحتی و صرفا با لمس یک دکمه بتوانید کانال مورد علاقه‌ی خود را سریع باز کرده و از محتوای صوتی آن لذت ببرید. تنظیم کننده‌ی دیجیتالی AM/FM هم به طور معمول در محصولات وجود دارد تا بتوان کانال‌ها را با دقت و راحتی بهتر یافته و آنها را تنظیم کرد. با این حال، در مدرن‌ترین محصولات می‌توان قابلیت اتصال به ایستگاه‌های رادیویی ماهواره‌ای را هم مشاهده کرد. کاربر از طریق اتصال یک آنتن به بوم باکس می‌تواند به رادیوهای ماهواره‌ای متصل شود. هر چند، معمولا این ایستگاه‌های رادیویی رایگان نبوده و کاربر باید حق استفاده از سرویس را بپردازد.
بوم باکس
با وجود این‌که در عصر حاضر دیگر کمتر کاربری از سی‌دی پلیر استفاده می‌کند، اکثر بوم باکس‌ها با دیسک‌های CD-R/RW عرضه می‌شوند. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید برخی از آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود را که از روی سایر منابع پخش می‌شود را سریعا روی سی‌دی‌ها ضبط کرده تا بعدها مجدد آهنگ را بشنوید.
برای راحتیِ کار و پروسه‌ی شنیدن موسیقی به شیوه‌ی بسیار آسان، باید بوم باکس شما قابلیت اتصال بلوتوث را داشته باشد. از آنجا که تقریبا تمامی کاربرها از گوشی‌های هوشمند بهره می‌برند، اتصال بلوتوثی با بوم باکس موجب می‌شود تا پس از جفت‌سازی گوشی هوشمند با این محصول، آهنگ‌های موجود در گوشی یا تبلت را از طریق بوم باکس در فضای مورد نظر پخش کرد؛ بدون این‌که حتی یک کابل در این پروسه قطع یا متصل شود. همچنین برخی از محصولات، اتصال MP3 پلیر یا آی پاد را هم ممکن کرده‌اند تا پروسه‌ی شنیدن به موسیقی لذت‌بخش‌تر شود.
برای خرید یک بوم باکس دغدغه و چالش خاصی وجود ندارد که به خاطر آن، درگیر یافتنِ‌ نقد و بررسی محصولات در این زمینه شوید. مهم‌ترین دغدغه‌ی شما باید متراژ و مساحت فضایی باشد که قرار است بوم باکس در آنجا مورد استفاده قرار گیرد. حتما توانِ دستگاه را با بررسی مقدار واتِ محصول مشاهده کنید. از طرفی، وجود قابلیت اتصال بلوتوثی در این روزها که اکثر گوشی‌ و تبلت‌ها از فناوری بلوتوث پشتیبانی می‌کنند باید یک گزینه‌ی بسیار مهم برای خرید محصول نزد شما تلقی شود. اگر بتوانید این دو مورد را با دقت بررسی کنید، قطع به یقین یک محصول مقرون به صرفه و خوب را خریداری خواهید کرد.
 


source

توسط admin