فهرست نامزد‌های نود و پنجمین دوره‌ی جوایز اسکار اعلام شد. دو بازیگر مطرح هالیوودی ریز احمد و آلیسون ویلیامز اسامی نامزد‌های مراسم امسال را اعلام کردند. اسکار ۲۰۲۳ قرار است مطابق برنامه در روز دوازدهم مارس (۲۱ اسفند) برگزار شود. جیمی کیمل بار دیگر به تنهایی اجرای این مراسم را بر عهده خواهد داشت، آن هم پس از آخرین اجرای خود در این مراسم که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفته بود و پس از حضور چندین مجری در مراسم پارسال و جنجال‌هایی که در این مراسم رخ داد.
نگاهی به فهرست نامزد‌های اسکار ۲۰۲۳، از پیشتازی فیلم علمی تخیلی و عجیب و غریب «همه‌چیز همه‌جا ناگهان» حکایت دارد که با ۱۱ نامزدی در بخش‌های مختلف بر صدر این فهرست تکیه زده است. با فاصله‌ی اندکی از این فیلم محبوب و منتقد‌پسند و با ۹ نامزدی، دو فیلم «در جبهه‌ی غرب خبری نیست» به کارگردانی ادوارد برگر که یک اثر حماسی مرتبط با جنگ جهانی اول است و نیز «بنشی‌های اینیشرین» جدیدترین‌ ساخته‌ی مارتین مک‌دانا کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس مطرح آمریکایی قرار دارند که بار دیگر زوج کالین فارل و برندان گلیسون را به یک کمدی تراژیک و سیاه دیگر کشانده است.
هر سه فیلم در بخش بهترین فیلم نامزد شده‌اند و رقابت تنگاتنگی خواهند داشت و امسال در این بخش شاهد حضور فیلم‌‌هایی هستیم که فروش خوبی در گیشه داشته‌اند. قسمت دوم فیلم «آواتار» یعنی «راه آب» و دنباله‌ی فیلم «تاپ‌گان» با نام «ماوریک» با بازی تام کروز در این رقابت حضور دارند.
اعلام نامزدی اسکار ۲۰۲۳ در شرایطی انجام می‌پذیرد که مراسم اهدای جوایز سینمایی از این قبیل دیگر محبوبیت سابق را ندارد. از طرفی فیلم‌هایی به مانند «تار»، «بنشی‌‌های اینیشرین» و «خانواده‌ی فیبلمن» اسپیلبرگ با چالش جدی در گیشه مواجه شده‌اند و نتوانسته‌‌اند انتظارت تجاری تهیه‌کنندگان را برآورده کنند اما همه داستان بازگشت مجدد نام‌های بزرگ را دوست دارند و شاید اسکار امسال بتواند تا حدی انتظارات سینمادوستان را برآورده کند. سینمای ایران نیز به مانند سال پیش بار دیگر نامزدی در میان اسامی نهایی ندارد تا باز هم انتظار برای افتخار‌آفرینی در عرصه‌ی جهانی هنر برای اهل سینما به تعویق بیفتد. از طرفی سینماگران ایرانی‌تبار ساکن در کشور‌های دیگر نیز جایی در فهرست نهایی اسکار نداشتند تا بار دیگر امشب را شب بی‌ستاره‌‌ی آسمان سینمای ایران توصیف کرد.


منبع: Variety


source

توسط admin