ناسا با آزمایش یک سپر حرارتی بادی بزرگ در مدار زمین قصد دارد مسیر فرستادن محموله‌های عظیم به فضا را هموارتر سازد.
آژانس فضایی آمریکا به دنبال این است که بداند آیا این نوع سپر حرارتی بادی می‌تواند محموله‌های بزرگ و گران‌بها را هنگام ورود به جو در برابر دمای بالای محافظت کند یا خیر. به همین دلیل روز پنجشنبه، نسخه‌ی آزمایشی این سپر حرارتی را با موفقیت به فضا پرتاب و بازیابی کرد.
«آزمایش پرواز سرعت‌گیر بادی به مدار پایینی زمین» (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) یا LOFTID ناسا ساعت ۰۴:۴۹ بامداد روز پنجشنبه (۱۳:۱۹ به وقت تهران) از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا توسط موشک اطلس ۵ به فضا پرتاب شد. شاید از نظر ظاهری خیلی واضح نباشد اما این سازه‌ی بشقاب-مانند ۹۳ میلیون دلاری می‌تواند نقش مهمی در مأموریت‌های آینده به مریخ، زهره و تایتان داشته باشد.
LOFTID حدود ۷۵ دقیقه پس از برخاستن از موشک جدا شد. مرحله‌ی بالایی موشک با دو بار روشن کردن موتور، این سپر حرارتی را در مسیر ورود مجدد قرار داد و سپس LOFTID هنگام شروع سفر خود به سوی زمین، باد شد. ناسا در به‌روزرسانی مأموریت اعلام کرد که این دستگاه هنگامی که کاملا باد شده، در حدود ۱۲۵ کیلومتری بالاتر از سطح زمین بوده است.
بخش بیرونی این سازه از الیاف سرامیکی ساخته شده است که برای ایجاد یک پارچه به یکدیگر بافته می‌شوند. پارچه‌ی نهایی توان تحمل دمای نزدیک به ۱۶۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را هنگامی که در اتمسفر با سرعت ۲۹ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند، دارد. این سپر حرارتی برای کاهش سرعت محموله‌های سنگین‌تر هنگام فرود به زمین، یا سطوح سیارات دیگر مانند مریخ و ناهید، استفاده خواهد شد.
سپس با استفاده از چتر نجات سرعت محموله باز هم کاهش می‌یابد تا به آرامی روی سطح فرود آید. در گام آزمایشی چتر نجات سپر حرارتی، حدود دو ساعت پس از برخاست باز شد و LOFTID در اقیانوس آرام نزدیک سواحل هاوایی فرود آمد تا توسط یک قایق بازیابی کاهانا-۲ از آب جمع‌آوری شود.
LOFTID در مدار زمین
Credit: NASA
LOFTID در طول روند این نمایش فناوری، داده‌های محدودی ارائه کرد. به همین دلیل است که بازیابی سپر بسیار مهم بود تا مهندسان ناسا بتوانند از نزدیک داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول فرآیند ورود مجدد و فرود را بررسی کنند. به گفته‌ی ناسا، نتایج این نمایش فناوری تا چند روز آینده دردسترس خواهد بود.
هنوز مشخص نیست که آیا LOFTID در طول مأموریت کاملا طبق انتظار عمل کرده است یا خیر. ناسا در به‌روزرسانی کوتاهی نوشت: «سپر حرارتی چند دقیقه دیرتر از آنچه که در ابتدا بر اساس جدول زمانی مأموریت تصور می‌شد، در اقیانوس فرود آمد.»
LOFTID باید سرعت خود را از حداکثر ۲۹ ماخ به ۰.۷ ماخ در هنگام ورود مجدد کاهش می‌داد، اما داده‌های ثبت شده در مأموریت هنوز نیاز به تأیید دارند. اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، یک روز می‌تواند به مأموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ و همچنین مأموریت‌های سنگین‌تر به زهره یا قمر تایتان زحل کمک کند.
«صدف سبحانی» (Sadaf Sobhani) استادیار مهندسی مکانیک و هوافضا دانشگاه کرنل در این رابطه گفت: «آزمایش LOFTID گامی بزرگ به سمت آمادگی برای پرواز سپرهای حرارتی با سطح گسترده است. این مأموریت از آن جهت اهمیت دارد که مأموریت‌های اکتشافی آینده، مانند فرود انسان بر مریخ، به سپرهای گرمایی بسیار بزرگ‌تر از آنچه در یک محموله‌ی موشک قرار می‌گیرد، نیاز دارند، بنابراین فناوری‌های جمع‌شونده، چنین مأموریت‌های غیرقابل دستیابی را امکان‌پذیر خواهند کرد.»
عکس کاور: طرحی گرافیکی از مأموریت سپر حرارتی بادی LOFTID ناسا
Credit: NASA
منبع: Gizmodo


source

توسط admin