در این مطلب به معرفی روش‌هایی برای خالی کردن هارد در ویندوز ۱۱ می‌پردازیم که می‌توانید به کمک آن‌ها فضای اضافی درون هارد خود را خالی کنید.
اگرچه این روزها بسیاری از افراد حافظه‌ی داخلی زیادی برای سیستم خود در نظر می‌گیرند اما با این حال ممکن است بعد از مدتی ببینید که حافظه‌ی سیستم شما پر شده و نمی‌دانید دقیقا مشکل از کجاست. در این مطلب به شما نحوه‌ی خالی کردن هارد دیسک در ویندوز ۱۱ را آموزش خواهیم داد تا دیگر با کمبود محل ذخیره‌سازی مواجه نشوید.
توجه: قبل از اینکه به آموزش بپردازیم، یک سری کارها وجود دارند که از همین ابتدا می‌توانید انجام دهید. یک اینکه خودتان در درایوها گشت و گذار کرده و تصاویر، فیلم، بازی و… که می‌دانید احتیاجی به آن‌ها نیست را پاک کنید. دوم اینکه اگر یک هارد اکسترنال دارید، اطلاعات را به درون آن ارسال کنید تا بخش بزرگی از فضای هارد شما خالی شود. اگر هم مشکل شما پر شدن حافظه‌ی درایو C (درایو ویندوز) است، می‌توانید اطلاعات را تا جایی که امکان دارد از آن به درایو‌های دیگر انتقال دهید.
در ویندوز ۱۱ یک قابلیت جدید تحت عنوان Cleanup recommendations وجود دارد که به شما کمک می‌کند متوجه شوید چه اطلاعاتی درون سیستم شما باید پاک شوند تا فضای خالی برای لپ‌تاپ و کامپیوترتان وجود داشته باشد. از جمله این موارد می‌توان به اپ‌ها و بازی‌هایی اشاره کرد که مدت زمان زیادی است اصلا از آن‌ها استفاده نکرده‌اید یا فایل‌هایی که با وان‌درایو همگام‌سازی شده‌اند و مجددا درون سیستم هم وجود دارند.
برای اینکه با کمک این قابلیت جدید بتوانید به خالی کردن فضای هارد خود در ویندوز ۱۱ بپردازید مراحل زیر را دنبال کنید.توجه: اگر فایل‌های همگام‌سازی شده را پاک کنید، در وان‌درایو شما امکان دسترسی به آن‌ها وجود خواهد داشت. بنابراین نگران نباشید.

وقتی این کار را انجام دادید، تمام محتویات انتخاب از درون سیستم پاک می‌شوند و فضای اضافی داخل هارد هم در اختیارتان قرار می‌گیرد.
یک قابلیت خوب دیگر در ویندوز ۱۱، Storage Sense نام دارد که به شما اجازه می‌دهد فایل‌های غیر ضروری را بسیار سریع و آسان پیدا کرده و پاک کنید. برای فعال‌سازی، راه‌اندازی و استفاده از قابلیت Storage Sense مراحل زیر را دنبال کنید.

خالی کردن هارد ویندوز 11
توجه: وقتی Storage Sense را فعال کنید، این قابلیت به صورت خودکار اطلاعات و فایل‌هایی را که بر اساس پیکربندی شما انتخاب می‌شوند را پاک می‌کند. اما Storage Sense وقتی که سیستم برای نصب یک اپلیکیشن جدید به فضا نیاز داشته باشد به صورت خودکار وارد عمل می‌شود.
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
توجه: همیشه سعی کنید از داده‌های خود در پوشه‌هایی که انتخاب می‌کنید فایل‌ها از آن‌ها پاک شوند یک فایل پشتیبان تهیه کنید. بنابراین همیشه حداقل زمان پاک کردن خودکار را روی ۱ روز تنظیم کنید تا فرصت پشتیبان‌گیری از آن‌ها فراهم باشد.
بعد از اینکه این مراحل را به اتمام رساندید، وقتی روی گزینه‌ی Run کلیک کنید، Storage Sense به صورت خودکار و فورا اطلاعات اضافی را پاک می‌کند. در غیر این صورت سیستم وقتی که نیاز به فضا داشته باشید خودش این کار را انجام می‌دهد.
شما همچنین می‌توانید به صورت دستی هم به حذف فایل‌های اضافی از روی سیستم خود اقدام کنید. برای این کار باید به بخش Storage خود تنظیمات اصلی ویندوز بروید و یا اینکه خیلی ساده سری به درایوهای خود زده و وقت بگذارید و ببینید هر فایلی که اضافی است پاک کنید. اما برای روش نخست، مسیر زیر را دنبال کنید.
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
توجه: آیتم‌هایی که در این بخش می‌بینید شاید در ویندوز شما متفاوت باشند. برای مثال اگر می‌خواهید Download را پاک کنید، باید بدانید هرچه که تاکنون دانلود کرده‌اید و از پوشه‌ی Downloads خارج نکرده‌اید، پاک می‌شود. بنابراین حتما یک پشتیبان از آن‌ها تهیه کنید و یا اینکه اطلاعات مربوط به آن را در صورتی که نیازشان دارید به درایو دیگری منتقل کنید. به صورت کلی گزینه‌های در دسترس در این صفحه برای پاک کردن به شرح زیر هستند که فقط کافی است روی گزینه‌ی Remove files کلیک کنید تا تمام آن‌هایی که تیک‌دار هستند پاک شوند.
خالی کردن هارد ویندوز 11
وقتی این مرحله به پایان رسید، فایل‌های انتخابی برای همیشه از درون سیستم شما پاک می‌شوند.
اگر روش‌های قدیمی را بیشتر می‌پسندید، خبر خوب این است که Disk Cleanup همچنان یکی از بخش‌های ویندوز ۱۱ هست و از آن جدا نشده بنابراین می‌توانید از طریق این قابلیت هم به پاک‌سازی فایل‌های اضافی ویندوز اقدام کنید. البته در این بخش چندین نوع فایل را می‌شود پاک کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

این گزینه‌ها به صورت کلی شامل موارد زیر می‌شوند:
معمولا در تمام سیستم‌ها این گزینه‌ها باید در دسترس قرار داشته باشند.
خالی کردن هارد ویندوز 11
شما همچنین می‌توانید از طریق Disk Cleanup به حذف فایل‌های قدیمی نیز بپردازید. برای مثال نسخه‌ی پیشین ویندوز. برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کنید.
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
با انجام این کار، فضای اضافی هارد شما از اطلاعاتی که به آن‌ها نیاز نداشتید و مربوط به فایل‌های نصبی قدیمی بودند خالی می‌شود.
در ویندوز ۱۱ همچنین می‌توانید سری به بخش تنظیمات و سپس اپلیکیشن‌های نصب شده بزنید تا ببینید کدام اپلیکیشن یا بازی بیشترین فضا را از هارد شما اشغال کرده است. با این کار یک دید کلی از اپ‌ها و سرویس‌های سیستم خود دارید و می‌دانید باید در قدم بعدی به سراغ کدام یک از آن‌ها بروید.
توجه: در نسخه‌ی ۲۱H2 ویندوز ۱۱، نام این صفحه به Apps & features تغییر پیدا کرده است. بنابراین اگر با نام قبلی مواجه نشدید، باید روی همین گزینه کلیک کنید.
خالی کردن هارد ویندوز 11
از قسمت Sort by، حالت نمایش را روی Size قرار دهید که فایل‌ها را از بزرگ‌ترین به کوچک‌ترین برای‌تان به نمایش در بیاورد تا بدین ترتیب زودتر متوجه شوید چه فایلی بیشترین حجم را درون سیستم شما اشغال کرده است.
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
وقتی این کار را انجام دادید، برای یک اپ یا بازی دیگر هم مسیر مشابه را طی کنید تا آن‌ها را هم در صورتی که نیازی بهشان نیست، از روی سیستم پاک کنید.
نکته: در همین بخش شما می‌توانید اپ‌ها و بازی‌هایی را که این امکان را به شما می‌دهند، به درایو دیگری منتقل کنید. البته اگر مشکل فقط یک درایو خاص است. تمام مراحل بالا را انجام دهید اما وقتی روی سه نقطه کلیک می‌کنید، به‌جای انتخاب گزینه‌ی Uninstall به معنای حذف نصب، ببینید آیا گزینه‌ی Move به معنای انتقال فعال هست یا خیر. اگر بود، درایو دیگری را برای ذخیره برگزینید و روی Move کلیک کنید.
خالی کردن هارد ویندوز 11
توجه: به خاطر داشته باشید این درایو می‌تواند حتی هارد اکسترنال باشد اما برای اینکه بتوانید از یک اپ یا بازی استفاده کنید حتما باید هارد همیشه به سیستم شما متصل باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید آن را اجرا کنید.
اگر فضای درایو C هارد شما که ویندوز ۱۱ روی آن نصب است پر شده می‌توانید در ابتدا با روش‌های گفته شده به خالی کردن آن اقدام کنید و سپس با کمک روش زیر، دیگر اجازه ندهید هر بار این درایو پر شود. در ویندوز ۱۱ این امکان وجود دارد که محل ذخیره و نصب فایل‌های جدید را روی یک درایو دیگر تنظیم کنید چون این محل به صورت پیش‌فرض محل نصب ویندوز انتخاب شده است.
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
خالی کردن هارد ویندوز 11
بعد از اینکه این فرایند به اتمام رسید، از این پس فضای درایو C شما خیلی دیرتر از قبل پر خواهد شد.
شما همچنین می‌توانید برای خالی کردن بخش بزرگی از فضای داخلی هارد خود در ویندوز ۱۱ از اپلیکیشن بسیار کم‌حجم و ساده یعنی Geek Uninstaller استفاده کنید. این اپلیکیشن به شما اجازه می‌دهد نه تنها فایل‌های نصبی بلکه فایل‌های مربوط به یک اپ یا بازی نصب شده در بخش رجیستری ویندوز را هم پاک کنید. به عبارتی دیگر، درون سیستم عملا هیچ اطلاعاتی جز فایل نصبی یک اپ یا بازی باقی نخواهد ماند.
توجه: این اپلیکیشن نیاز به نصب ندارد اما توجه داشته باشید اگر آن را روی تسک‌بار (نوار وظیفه) پین کنید، دیگر نباید محل ذخیره‌ی فایل اصلی را تغییر دهید چون در این صورت اپلیکیشن اجرا نخواهد شد.
خالی کردن هارد ویندوز 11

با این روش‌ها شما می‌توانید فضای اشغال شده‌ی هارد در ویندوز ۱۱ را به‌راحتی خالی کرده و از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید روش‌های دیگری هم برای خالی کردن هارد در ویندوز ۱۱ وجود دارند اما تمام آن‌ها اطلاعات را در حد چند صد مگابایت از روی سیستم پاک می‌کنند که طبیعتا آنقدرها قرار نیست مفید باشند یا اینکه مثلا ریسک آن‌ها بالاست.
منبع: Windows Central


source

توسط admin