دنیای متفاوت تکنولوژی
دیجیاتو
از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.
هرچند در این تحقیق، وجود بیماری‌های پوستی تشخیص داده نشده، اما دانشمندان هشدار داده‌اند که دود دست سوم مشکلاتی پوستی را به همراه خواهد داشت.
جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.
به احتمال زیاد، از خطرات سیگار کشیدن و حتی استنشاق دود «دست دوم» آن توسط دیگران آگاه هستید. حالا در تحقیق جدیدی گفته شده که این دسته از خطرات، در ذرات سوزانده شده تنباکو که روی سطح می‌نشیند و از آن‌ها به عنوان «دود دست سوم» یاد می‌شود نیز وجود دارد.
تاثیرات قرار گرفتن در معرض دود دست سوم اخیرا مورد توجه محققان قرار گرفته است و مطالعات قبلی نشان می‌دهد که این ذرات باقیمانده می‌توانند برای ماه‌ها تا سال‌ها روی لباس‌های در معرض دود باقی بمانند و به‌طور بالقوه به هوا بازگردند، به‌ویژه در محیط‌های داخلی.
حالا در یک مطالعه کوچک جدید، نشان داده شده که باقی‌مانده دود تنباکو روی لباس می‌تواند نشانگرهای زیستی مرتبط با التهاب را افزایش دهد و مکانیسم بیماری‌های پوستی را شبیه‌سازی کند.
هرچند هیچ یک از شرکت‌کنندگان این تحقیق به بیماری‌های پوستی مانند درماتیت تماسی و پسوریازیس مبتلا نشده‌اند، اما محققان می‌گویند که آسیب وارد شده به پوست ممکن است منجر به مشکلات سلامتی بیشتری شود.
در گزارش آن‌ها آمده است:
«قرار گرفتن در معرض دود دست سوم برای ما تاثیرات مختصری داشت، باعث تحریک پوست نشد و بعید است که باعث بیماری پوستی شود، با این وجود نشانگرهای مرتبط با فعال شدن درماتیت تماسی، پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوستی در مراحل اولیه را افزایش دادند.»
در این تحقیق، از 10 فرد سال غیرسیگاری بین 22 تا 45 سال خواسته شد تا به مدت سه ساعت لباسی را بپوشند که در اثر دود دست سوم سیگار قرار گرفته است. همچنین از آن‌ها خواسته شد هر ساعت 15 دقیقه روی تردمیل بدوند تا ذرات دود دست سوم بیشتری از طریق تعرق، جذب پوست آن‌ها شود.
پس از گرفتن نمونه‌های خون و ادرار، محققان متوجه شدند که نشانگرهای زیستی نشان‌دهنده آسیب اکسیداتیو به DNA افزایش یافته است. در سطح پروتئین خون آن‌ها نیز تغییرات شناسایی شده است. علاوه بر این، این تغییرات تا 22 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض دود دست سوم ادامه داشته است.
محققان می‌گوید که نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض دود دست سوم، همان نوع آسیب و فعال شدن پاسخ‌های ایمنی اندازه‌گیری شده در افراد سیگاری را نشان می‌دهد. با وجود این نشانه‌ها، محققان پیشنهاد می‌کنند که پوست می‌تواند در معرض بیشترین خطر ناشی از دود دست سوم قرار بگیرد.
در مرحله بعد، آن‌ها قصد دارند تا مطالعاتی را روی گروه‌های بزرگ‌تری از مردم در مدت زمانی طولانی‌تر انجام دهند و همچنین می‌خواهند تاثیرات سیگارهای الکترونیکی را بر محیط اطراف و جمعیت بررسی کنند.
برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، علم و خودرو است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی دیجیاتو را دنبال کنید.
مطمئن باشید که هرگز از سمت ما ایمیل‌های مزاحم (اسپم) دریافت نخواهید کرد.
تمامی حقوق برای وبسایت دیجیاتو محفوظ است | دیجیاتو توسط سرورهای قدرتمند پارس پک پشتیبانی می‌شود
source

دنیای متفاوت تکنولوژی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

source

توسط admin