Jump to navigation
اکوادور در افتتاحیه جام جهانی 2022 با قطر به عنوان میزبان این دوره مسابقات، مصاف خواهد داد.
این یادداشت که دومین قسمت از سری یادداشت‌های معرفی تیم‌های حاضر در جام جهانی است، مروری بر تاریخ سیاسی، عملکرد گذشته و تیم اعزامی اکوادور به جام جهانی 2022 قطر خواهد داشت. 
اختصاصی طرفداری| اکوادوری‌ها آخرین سهمیه مستقیم آمریکای شمالی را با اختلاف 2 امتیاز نسبت به تیم پنجم یعنی پرو کسب کردند و از قضا قرعه حضور در گروه شماره یک و بازی شماره یک جام جهانی به نام آنها خورده است. 
اکوادوار یکی از معدود کشورهای مگا دایورس در دنیا است؛ یعنی حیوانات و گیاهان آنجا تنوع خیلی بالایی دارند. قدمت اکوادور که ساکنین ابتدایی آن از آمریکای شمالی راهی آنجا شده بودند به 3500 سال قبل از میلاد مسیح و فرهنگی تحت عنوان والدیویا برمی‌گردد! در سده 15 میلادی، امپراطوری اینکا از پرو راهی اکوادور شد و این سرزمین را به کنترل خودش درآورد که اصلا به مذاق اکوادوری‌ها خوش نیامد و وقتی در اواسط قرن 16 اسپانیایی‌ها از راه رسیدند، بومیان از حضورشان استقبال کردند! سال‌ها گذشت و فرهنگ و زبان اسپانیایی به این سرزمین سیطره پیدا کرد؛ با این حال، اکوادوری‌ها کم کم با محدودیت‌ها و مشکلات استعمار دولت خارجی مواجه شدند و در اوایل قرن 19 بود که در کنار بقیه کشورهای آمریکای جنوبی، تصمیم به قیام مقابل استعمارگران اروپایی از جمله اسپانیا کردند! در 1822 بود که انقلاب اکوادور نهایی شد و آنها به استقلال رسیدند.
اکوادور طی دهه‌های بعد درگیر اختلاف بین محافظه‌کاران و لیبرال‌ها بود، ولی با آغاز جنگ جهانی دوم و نیاز دنیا به منابع اولیه، توانست اقتصاد خودش را قدرتمندتر کند، ولی در 1941 بود که جنگ نابهنگامی بین این کشور و پرو شروع شد و اکوادوری‌ها بخشی از سرزمین‌هایشان را از دست دادند.
احتمالا دیدنی‌ترین جاذبه طبیعی اکوادور، جزایر گالاپوگوس باشد که پر از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است و از جمله مهم‌ترین مقاصد تحقیقاتی چارلز داروین در جریان شکل‌گیری نظریه تکامل هم بوده است. سرزمین موز طی 50 سال گذشته، سیاستمداران مختلفی به خودش دیده که تلاش کردند ثبات و امنیت را به آنها هدیه بدهند که چندان در طی مسیر مدنظر مردم، موفق نبودند. آنها در سال 2001، با وجود مخالفت‌های بسیار، دلار آمریکا را به عنوان واحد رسمی پولی کشور معرفی کردند تا وضعیت اقتصادشان از قبل بهتر شود و طی دهه‌های اخیر همواره در مسیر پیشرفت قدم برداشتند.
 لیست برترین‌های آماری تاریخ اکوادور از حیث بازی ملی و گل را که به طور اختصاصی از سوی حسین خسروی برای طرفداری تهیه شده را مشاهده می‌کنید. توضیح اینکه ردیف‌های کم‌رنگ مربوط به بازیکنان بازنشسته این تیم و ردیف‌های پررنگ مربوط به بازیکنان فعال است. 
ایوان هورتادو 168 بار طی سال های 92 تا 2014 برای اکوادور به میدان رفته و از این حیث رکورددار است. والتر آیووی و ادیسون مندز به ترتیب با 122 و 112 بازی، در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. نکته جالب آنکه هر 10 بازیکن رکورددار بازی ملی اکوادور، بازنشسته شده اند. 
انر والنسیای 32 ساله که از 2012 برای تری کولورها بازی می‌کند، 35 گل زده و بهترین گلزن تاریخ کشورش به حساب می‌رود؛ والنسیا که از سال 2020 در فنرباحچه توپ می‌زند، شانس این را دارد که در قطر 2022، آمار خود را بیش از این هم افزایش دهد. سایر بازیکنان رکورددار گلزنی اکوادور از جمله آگوستین دلگادو و کریستین بنیتز دیگر فعال نیستند. 
اکوادور تا 1962 حتی در مسابقات مقدماتی جام جهانی هم شرکت نمی‌کرد و تنها بعد از 10 دوره تلاش بود که توانستند اولین بار مجوز حضور در این آوردگاه جهانی را به دست بیارند.
این چهارمین حضور تری‌کولورها (سه رنگ‌ها) در جام جهانی‌ است. آنها اولین بار در سال 2002 در این مسابقات حضور پیدا کردند و بهترین عملکردشان هم در 2006 بود که توانستند از گروهشان صعود کنند.  اکوادور در گروهی که آلمان، لهستان و کاستاریکا در آن حضور داشتند، فقط به آلمان باخت و دیگر تیم‌ها را شکست داد تا با 6 امتیاز به مرحله یک هشتم صعود کند، ولی در مرحله بعد با یک گل برابر انگلیس بازنده شد. در دو دوره دیگر در 2002 و 2014، آنها به ترتیب چهارم و سومی گروه را به دست آورده‌اند.
اکوادور 9 بازی در جام جهانی انجام داده که حاصل آن 4 برد، یک تساوی و 5 شکست بوده است. آنها در 3 دوره حضور خود، 10 گل زده و 11 گل خورده‌اند. ادیسون مندز در هر 3 دوره حضور اکوادور در جام جهانی، عضوی از تیم ملی کشورش بوده و با 8 بازی، رکورددار حضور در جام جهانی برای آنها است. آگوستین دلگادو و انر والنسیا هم با 3 گل زده، رکورددار گلزنی برای اکوادور در جام جهانی هستند.
اکوادواری‌ها در قطر 2022 با پیراهن زرد به میدان خواهند رفت و رنگ‌های دیگر به شرح زیر را به عنوان پیراهن‌های دوم و سوم انتخاب کرده‌اند. آنها برای اسپانسری پیراهن‌های خود سراغ کمپانی کمتر شناخته شده ماراتن رفته‌اند و تنها کشور مسابقات هستند که با این برند در جام جهانی بازی خواهند کرد. 
هرنان داریو گومز که سه رنگ‌ها را به اولین جام جهانی تاریخ‌شان در کره و ژاپن رسانده بود، قبل از شروع بازی‌های مقدماتی 2022 دوباره سر کار آمد، ولی اوضاع خوب پیش نرفت و مسئولان فدراسیون در اقدامی عجولانه سراغ یوردی کرویف، فرزند یوهان کرویف فقید، رفتند؛ کرویف قبل از اینکه حتی یک بازی هدایت اکوادور در کارنامه‌اش ثبت شود، استعفا داد و مسئولیت به گردن سرمربی آرژانتینی گوستاوو آلفارو قرار گرفت و انتظارات عمومی هم چندان بالا نبود.
با این حال، ماجرا برخلاف انتظارات پیش رفت و آلفارو استفاده به جایی از استعدادهای جوان اکوادور کرد تا تیمی سریع، قدرتی و پرانگیزه بسازد. آنها یک بازی زودتر از موعد، مجوز حضور در قطر 2022 را به دست آوردند و تیته، سرمربی برزیل، از آنها به عنوان یکی از شگفتی‌سازان جام جهانی پیش رو اسم برده است. می‌توانید روند نتیجه‌گیری و صعود این تیم در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر را به تفصیل در تصویر مشاهده کنید.
 
تری کولورها که تحت هدایت سرمربی آرژانتینی با سیستم 3-3-4 و با تکیه بر ضدحملات بازی می‌کنند، در گروه یک جام جهانی کنار قطر، هلند و سنگال قرار گرفته و انر والنسیا در کنار مویسس کایسدو به عنوان مهم‌ترین چهره‌های تیم به حساب می‌روند. کایسدو به عنوان یک نوجوان از سوی آلفارو به تیم ملی فراخوانده شد و خیلی زود تاثیرگذاری خود را نشان داد. او توپ‌های بسیاری در خط هافبک به دست می‌آورد و بازی تیمش را سازمان‌دهی می‌کند.
اخبار داغ 
اگه قورعه خوبی بیارن به احتمال ۱۰۰ درصد تا نیمه نهایی میرن.
هلند و سنگال به نظرم بالا برن
عاشق این تیمم نمیدونم چرا خیلی سگ جون جنگنده ان به امید صعودشون
یه رفیق اکوادوری تو اینستا دارم بچه باحالیه
بعد از هلند صعود میکنن
نمی دونم چرا دوس دارم اکوادور از گروهش صعود کنه
کایسیدو بازیکن برایتون بازیکن بی نظریه.توپگیری عالی و پاس های ساده ودقیق…

source

source

توسط admin