اپل به تازگی به‌روزرسانی سیستم‌عامل جدید iOS 16.1، که اولین آپدیت اصلی سیستم‌عامل iOS 16 به شمار می‌رود را در اختیار کاربران قرار داده است. این آپدیت یک ماه پس از عرضه‌ی سیستم‌عامل iOS 16 برای آیفون‌های واجد شرایط منتشر شده است.
کاربران آیفون‌های واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به بخش Settings > General > Software Update سیستم‌عامل iOS خود را به‌روزرسانی کنند. این احتمال وجود دارد که این آپدیت با کمی تاخیر در دسترس کاربران قرار بگیرد یا اینکه در ابتدا دریافت آن کمی طول بکشد. در این به‌روزرسانی، اپل چندین قابلیت جدید را ارائه کرده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کتابخانه عکس اشتراکی آی‌کلود و نمایش فعالیت‌های زنده برای اپ‌های ثالث در مدل‌های پرو آیفون ۱۴ اشاره کرد.
این آپدیت همچنین اپل فیتنس پلاس را بدون نیاز به استفاده از اپل واچ در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از تجهیزات Matter نیز پشتیبانی می‌کند. در ادامه به بررسی این قابلیت‌های جدید خواهیم پرداخت.
به‌روزرسانی iOS 16.1
این به‌روزرسانی، فعالیت‌های زنده (Live Activities) را به اپلیکیشن‌های ثالث می‌آورد و به کاربران این گوشی‌ها این امکان را می‌دهد تا به صورت زنده در جزیره پویا یا لاک اسکرین به اطلاعات رویدادهای مختلف دسترسی داشته باشند. بد نیست اشاره کنیم که در مدل‌های غیر پروی آیفون ۱۴ و آیفون‌های قدیمی فعالیت‌های زنده در پایین لاک اسکرین به نمایش گذاشته می‌شوند، اما در مدل‌های پرو آیفون ۱۴ هنگام که لاک اسکرین را باز می‌کنید، این اطلاعات در بالای نمایشگر و در جزیره پویا به شما نشان داده می‌شوند.
اپل فیتنس پلاس اکنون در آیفون به‌صورت مستقل پشتیبانی می‌شود، حتی اگر اپل واچ نداشته باشید؛ با این تفاوت که در هنگام ورزش سایر اطلاعات مانند ضربان قلب و کالری سوزانده شده لحظه‌ای به کاربران نشان داده نمی‌شود.
کاربران این سیستم‌عامل اکنون از Matter، استاندارد جدید اتصال خانه هوشمند، در این نسخه پشتیبانی می‌شوند که طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی خانه هوشمند را قادر می‌سازد تا با هم در سراسر اکوسیستم کار کنند.
در سیستم‌عامل iOS 16.1 کاربران با قابلیت جدیدی به نام «Clean Energy Charging» مواجه می‌شوند که  می‌تواند با شارژ انتخابی در صورت وجود برق با انتشار کربن کمتر، گوشی هوشمند شما را با انرژی پاک شارژ کند. گفتنی است که این قابلیت تنها در ایالات متحده آمریکا در دسترس قرار قرار می‌گیرد.
با شروع خواندن فایل‌ها، کنترل‌های خواننده به‌طور خودکار پنهان می‌شوند.
همچنین در این به‌روزرسانی برخی اشکالات و باگ‌ها نیز رفع شده‌اند:
به‌روزرسانی iOS 16.1
آپدیت iOS 16.1 علاوه بر این‌ها، لیست طولانی از حفره‌های امنیتی سیستم‌عامل iOS 16 را نیز شناسایی و برطرف کرده است. در نهایت باید به انتشار نسخه جدید iPadOS یعنی .iPadOS 16.1 نیز اشاره کنیم که از قابلیت Stage Manager بهره می‌برد.
منبع: Macrumors


source

توسط admin