Jump to navigation
وزیر ورزش و جوانان گفت: دلیل تغییرات در استقلال عجیب و غریب نیست. تغییرات اتفاق مرسومی است.
وزیر ورزش و جوانان در نشست مطبوعاتی درباره مسائل روز ورزش ایران صحبت کرد.
به گزارش طرفداری؛ نشست خبری حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان به مناسبت هفته تربیت‌بدنی، امروز (دوشنبه – ۲۵ مهرماه) در محوطه باز آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک صورت گرفت.
وزیر ورزش و جوانان در ابتدا اظهار داشت: امیدواریم سالی که برای ورزش از این هفته آغاز می‌شود، سالی با موفقیت‌های روزافزون باشد. امیدوارم بعد ورزش پرورشی که خاستگاهش در آموزش‌وپرورش است، در کنار بعد همگانی به معنای واقعی دنبال کنیم. هر انسانی که به پایان عمرش می‌رسد، زمانی است که از حرکت ایستاده و ما با حرکت زنده هستیم اما کیفیت آن بستگی به نوع مدیریت مدیران دارد. نهضت بهزیستی که این روزها در دنیا شکل گرفته، علاقه داریم مردم عزیز از این موهبت برخوردار باشند. همگانی را بیش‌تر برای کاهش هزینه‌های درمان دنبال می‌کنند و بعد مهمی است. بعد قهرمانی که با غرور ملی همراه است و ما‌ هم احساس غرور می‌کنیم که همه این بعد را دوست دارند. بعد چهارم هم غایت همه این‌هاست، علاقه داریم ورزشکاران به حرفه‌ای هم نزدیک شوند.
وی در ادامه بیان داشت: در این هفته برنامه‌های جامعی طراحی شده و قرار است گزارش مفصلی هم از ۱۴ ماه گذشته به رئیس‌جمهوری بدهیم. برنامه داریم در چند پیش‌بینی مثل امکانات ورزشی مورد موافقت ایشان قرار بگیرد. یکی از رکوردهای سال گذشته که ۶۷۰۰ رویداد داشتیم را در این هفته می‌خواهیم با بیش از ۷۰۰۰ رویداد بشکنیم. دوست داشتم به افزایش عدد ۲ میلیون متر مربع سرانه ورزشی برسیم، البته شرایط سختی هم داشتیم اما ممکن شد. در روستاها بحث خانه‌های ورزش را داریم که طبق آخرین آمار، ۸۰۰۰ خانه تکمیل و تجهیز شده و برنامه داریم حداقل ۲۰۰۰ قلم کالای ورزشی از استادیوم آزادی با برگزاری مراسمی، به تجهیزات اضافه کنیم. فدراسیون جهانی مینی‌فوتبال هم عضو گرفته که الان ما انجمن داریم، جامی طراحی شده که ۳۵ میلیارد تومان تامین اعتبار داشته و ۳۵۰۰۰۰ نفر در قالب ۲۷۰۰۰ تیم درگیر آن شده‌اند.
سجادی ادامه داد: بسیاری از مسابقات دنیا تحت‌تاثیر شیوع کرونا قرار گرفتند که در المپیاد استعدادهای برتر حدود ۳ سال تاخیر ایجاد کرد. بیش از ۴۰ رشته ورزشی هم در این قالب الان برگزار می‌شوند و اختتامیه‌اش را هم در روزهای پایانی هفته داریم.
وزیر ورزش و جوانان درباره تغییرات در کابینه دو تیم پرسپولیس و استقلال گفت: تغییرات را همیشه می‌شود به فال نیک گرفت و چیز بدی نیست. تصمیماتی که هیات مدیره‌های هر ۲ باشگاه بگیرند، برای ما‌ محترم است. برای پرسپولیس تاکنون گزارش خاصی ارسال نشده و خوشبختانه این ۲ تیم واگذاری‌شان رخ داده. تغییرات بررسی‌هایی دارند اما در نهایت تصمیم طبق قانون در هیات مدیره‌هاست و مسئولیت انجام را ما داریم. شکل قانونی استقلال و پرسپولیس تغییر کرده و یک سال عملکرد بررسی شده. برای پرسپولیس فعلا مطلب خاصی مطرح نیست. دلیل تغییر استقلال هم عجیب و غریب نیست؛ مدیریتی است و دوست دارم از زحمات دوستانم در استقلال تشکر کنم. این اتفاق مرسومی است و امیدوارم آجورلو موفق باشد.
وی با گلایه از وضعیت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: صحبت‌های من در مجلس واگذاری سرخابی‌ها انگار امضای روی یخ بود، گفتم تیم بانوان استقلال و پرسپولیس تشکیل بدهید اما فقط صوتش را شنیده‌ایم. تیم چوگان را هم سفارش دادیم که نادیده گرفته شد.
سجادی درباره اینکه گفته بود فدراسیون های رزمی و اتومبیلرانی در اغتشاشات با نیروهای انتظامی همکاری دارند، گفت: مطالب من تحریف شده. ۵شنبه گذشته با روسای فدراسیون‌ها جلسه داشتیم و درباره آرمان‌های نظام و ولایت‌مداری ورزش صحبت کردیم. ورزش‌کاران همیشه در عرصه‌های ۲۲ بهمن و روز قدس و فعالیت‌های جهادی شرکت داشته‌اند چون این پدیده مردمی و اجتماعی است. من چیزهای دیگری گفتم و چیزهای دیگری بیرون آمد. یادآوری کردیم برای کمک در امور ورزشی، از ورزشکاران در دفاع مقدس ورزشکاران رزمی در مبارزه با تهاجم عراق هم استفاده می‌شده. این‌چیز بدی است؟ خاص است؟ حتی گفتم در نیروی انتظامی و راهور که در ایام نوروز اتوموبیلرانی ما در اداره جاده‌ها کمک می‌کرده. به بدل‌کارها مگر کمک نمی‌کنیم؟ کوه‌نوردان مگر کمک نمی‌کنند؟ نجات غریق مگر نجات نمی‌دهد؟ این کمک مگر اشکالی دارد؟ ورزش پابه‌پای اتفاقات دیگر بوده و ورزشکاران ما که برخی اظهارنظرهایی کردند و بیرون موج‌سواری و سواستفاده کرده‌اند و خواستند بگویند این‌ها اغتشاش‌گرند، ما یادآوری کردیم به مسئولان که ورزش همیشه به کشور کمک کرده؛ مثل امداد. بی‌انصافی شده درباره صحبت‌های من، شاید برخی دچار سوتفاهم شده‌اند.
وی درباره کنار رفتن برخی از مدیران قدیمی و باسابقه ورزشی تصریح کرد: ورزش خانه همه ورزشی‌هاست. خوب است از ورزشی‌ها در مدیریت وزارت استفاده شود اما محدودیت‌هایی مثل بازنشستگی هست و برخی نقدی می‌کنند. نقد تحریف می‌شود و شاید جایی اتفاقی رخ بدهد. نباید از انتقاد هراس داشته باشیم و تا حد امکان از ورزشی‌ها استفاده می‌کنیم. ۳ شهریور حکم گرفتیم و ۲۸ مرداد اساسنامه فعلی فدراسیون‌ها توسط دولت‌ قبل ابلاغ شده، آن اساس‌نامه حکمرانی جهانی درش زیاد است و مقداری شرایطی داشت که انتظارات خیلی‌ها برآورده نمی‌شود. نمی‌توانیم کسی را نماینده ورزشکاران یا هیات رئیسه کنیم. دیگر انتخابات‌ها متفاوت شده. باید پیش‌بینی‌هایی برای بازنگری شکل بگیرد و دوست داریم ورزشی‌ها هم باشند. توقع برخی‌ها زیاد شده و همه دوست دارند نوک ورزش باشند. آن‌قدر کار هست که جای کسی تنگ نشده. امیدوارم دوستان صبر کنند، هنوز هم در حال مطالعه هستیم. الان در گلف عزیزی رئیس فدراسیون است و سابقه ورزشی نداشته اما رای آورده، طبق آیین‌نامه او نمی‌تواند دیگر رئیس شود و ردصلاحیت شده.
سجادی درباره مشکل عدم صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی گفت: در بحث ویزاها چند فدراسیون گله داشتند، مثل تیم امید کشتی. دوستان در وزارت خارجه هم پیگیر هستند و چیزی که از دست‌مان بربیاید، انجام می‌دهیم. دلیلی بر صدور ویزاها در صورت تشکیل کمیته بین‌الملل نیست. پیگیر ویزاها هستیم و سعی می‌کنیم مشکل ویزاها را حل کنیم. پیگیری‌ها را با وزارت امور خارجه انجام‌ می‌دهیم. درباره بازی استرالیا و ایران در بسکتبال هنوز گزارشی به من ارسال نشده اما حتما این اتفاق درخواست بازی در کشور ثالث وجود داشته. تمهید مقدمات می‌کنیم، مسابقات بین المللی یک مرجع بین‌المللی دارد و آن مرجع قابل مذاکره است. اطمینان می‌دهیم بهترین اتفاق رخ بدهد. در همین اتفاقات اخیر ۸ روز تور بین‌المللی دوچرخه‌سواری در آذربایجان شرقی داشتیم و امیدواریم این مشکل هم حل بشود.
وی با اشاره به بحث میزبانی جام جهانی و همکاری ایران در این رویداد گفت: به همکاری در قاره آسیا اعتقادی جدی داریم و ما هم مثل چین و ژاپن، پایگاه مهم ورزشی آسیا هستیم. آقای راشد امروز مهمان من بودند و ایشان گفت از پایه‌های اصلی پارالمپیک آسیا هستید. اعتقاد به این تعاملات داریم و بیش‌تر التهاب و نگرانی ما، موفقیت در آسیا بوده و هست. اعتقاد داریم برای دیپلماسی موفق، در آسیا باید موفق باشیم و باید از جام جهانی قطر استفاده بشود. پیش بینی من می‌گوید باید ۲ یا ۳ سال گذشته باید برنامه‌می‌ریختیم و استفاده می‌کردیم. اگر مثل خیلی از کشورهای خایج فارس کمپ‌ها را آماده می‌کردیم، در جزایر جنوبی می‌توانستیم از دستاوردها استفاده کنیم یا بازی‌ها در ایران باشند و دیگر کشورها به ایران بیایند. در این ۱۳ ماهه با دستور رئیس‌جمهور تعاملاتی در عرصه های مختلف پشتیبانی وجود داشته. زوایا و اتفاقات و فعالیت‌های مختلفی درباره اجتماعی و فرهنگی بوده و شکل گرفته. ستادی در کشور تشکیل شد به ریاست مخبر و با حضور معاونان مختلف. رهاوردهای مختلفی این رویداد دارد و چندین آثار خوب هم دارد. در این ماه‌ها سعی کردیم تا حد توان همکاری های خود را ثابت کنیم. کشور قطر ۶۵ پرواز تنظیم کرده و ما هم این را به بیش از ۱۰۰ رسانده‌ایم. هر کسی باید به اندازه وسع از این رویداد بهره ببرد و در حدود ۱۰ ماه پیش برده‌ایم.
وی افزود: جام جهانی اما یکی از رویدادهاست و رویدادهای دیگری هم هست. باید به بهترین شکل از فرصت همسایگی جزیره ها و بنادر جنوبی استفاده کنیم و میزبان بسیاری از تیم‌های اروپایی در زمستان باشیم. علاقه داریم و تمام تلاش‌مان را می‌کنیم با توجه به امکانات جنوبی، یکی از مراکز آموزش بین‌المللی پارالمپیکی را راه بیاندازیم و استفاده کننده خارجی داشته باشیم.
وزیر ورزش و جوانان درباره بحث استخدام ورزشکاران گفت: یکی از مباحث اخیر، پیگیریها به نتیجه رسیده و رویکرد وزارت آمورش و پرورش هم در بحث استخدام‌ها مثبت بوده. نامحدود عزیزان قهرمان واجد شرایط سرباز قهرمان را با معرفی استخدام آموزش و پرورش به عنوان دبیر ورزش می‌آوریم.
وی با اشاره به بحث بودجه فدراسیون های ورزشی بیان کرد: توجه به منابع مالی یکی از ارکان مورد بحث ماست. به ورزشکار نمی‌شود کیفیت غذای معمولی داد یا حتی اسکان باید متفاوت باشد. همه‌این‌ها خدمات ارزانی نیست اما ۷۰ درصد منابع مالی فدراسیون‌ها خرج حقوق و دستمزد شده که این یعنی تعداد کارمندهای ما بالاست. نمی‌شود حقوق نازلی داد و میزان افزایش و تورم هم در این بحث تاثیر داشته. افزایش بودجه ما ‌۹ درصد بوده. بنا داریم بودجه را در خدمت فدراسیون‌ها باشیم. تا پایان برج ۶ قرار داشتیم، نیمی از بودجه را بدهیم که در اکثر فدراسیون‌ها رخ داده. مقداری محدودیت دریافت و واریز داشتیم. من درک می‌کنم ورزش در ۶ ماه اول سال بیش‌تر پول می‌خواهد اما ما محدودیت‌هایی هم داریم. پولی ذخیره نکرده‌ایم که به فدراسیون‌ها ندهیم. کمک‌های ما جوابگوی نیاز فدراسیون‌ها نیست، مثل فدراسیون کشتی یا فوتبال.
سجادی همچنین درباره بودجه کمیته ملی المپیک گفت: پیش‌بینی افزایش ۲ برابری بودجه کمیته ملی المپیک را برای سال آینده داریم. بسته به وضعیت اعزام‌ها و در پیش بودن بازی‌های آسیایی و انتخابی المپیک، این را درنظر داریم.
وزیر ورزش درباره دلایل انصراف ایران از میزبانی جام ملتهای آسیا تصریح کرد: انصراف فدراسیون فوتبال از میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ به من منعکس نشده و حتما پیگیری می‌کنم.
وی درباره صحبتهای پولادگر درباره بحث سرپرستی فدراسیون های ورزشی بیان کرد: اگر‌ پولادگر درباره برخی فدراسیون‌ها صحبت کرده، از خودش بپرسید. دوران سرپرستی، دوران بلاتکلیفی نیست و او تمام اختیارات یک رئیس را دارد. اقتدار هم دارد به شرطی که سرپرست درست انتخاب شود. مگر هر کس رییس فدراسیون بود، اقتدار دارد؟ این ذاتی است و مدیریتی. سعی کردیم نواب‌رئیس را سرپرست کنیم و این سرپرستی هم قانونی است.
وی درباره پیش بینی اش از جام جهانی گفت: پیش‌بینی ورزش کار راحتی نیست به ویژه فوتبال. هر کسی بهتر بازی کند و بیش‌تر زحمت بکشد، پیروز می‌شود. کی‌روش در حال برگزاری اردوهای کوتاه‌مدتی است و بازبینی فنی انجام می‌دهد. ۱۳ یا ۱۴ آبان بازیکنان در اختیار تیم ملی هستند و وارد فاز پایانی می‌شویم. چیزی که در این مدت از دست‌مان برآمده، کوتاهی نکرده‌ایم و به این تیم خیلی امیدوارم و بازی‌های باکیفیتی خواهیم داشت. ۱۶ لژیونر در تیم‌ملی داریم و سریع‌ترین صعود را داشتیم. من حتی در رشته خودم یعنی دوومیدانی هم دخالت فنی نمی‌کنم، همین‌طور فوتبال. ما فقط حمایت می‌کنیم.
وی درباره حضور کی روش روی نیمکت تیم ملی گفت: درباره فوتبال هم آقای ماجدی گفت می‌گویند آقای کی‌روش بیاید اگر نشد برانکو که من گفتم هر چه شما بگویید. بازهم گفتم حمايت مى كنيم. حتى اسم سه مربى ايرانى را آورد كه من استقبال كردم و گفتم هر سه جزو دوستان من هستند. آن دوره آخر گفتند اسكوچيچ ابقا شده و بعد كه آقاى تاج آمد، گفت كى‌روش را بياوريم كه ما باز حمايت كرديم. حالا هم اميدواريم آمريكا را شكست دهيم. به هر حال بازى سوم است و شرايط خاص خودش را دارد.ان شاالله این اتفاق بیفتد.
وزیر ورزش درباره مباحث رخ داده پیرامون باشگاه ها به ویژه باشگاه نفت اظهار داشت: تاکنون درباره باشگاه‌های نفتی چیزی به ما منعکس نشده. معاونت قهرمانی و اداره‌کل باشگاه‌ها چالش‌ها را احصا می‌کنند و چیزی که قانون به ما می‌گوید، یعنی وزیر ورزشِ همه‌چیز هستیم. باید این جاری و ساری باشد و تبعاتش را هم به جان می‌خریم. باید جواب بدهیم و نقش هم داشته باشیم.
سجادی درباره اتفاقات رخ داده در فدراسیون همگانی و تشکیل فدراسیون آمادگی جسمانی گفت: در طول سال‌های قبل برخی رشته‌ها زیر مجموعه فدراسیون همگانی قرار گرفتند. ما بررسی کردیم تا ببینیم کدام رشته‌ها ظرفیت فدراسیون شدن را دارند. ما به زودی چندین انجمن مستقل خواهیم داشت و حق آمادگی جسمانی هم این بود که فدراسیون شود. اگر من را به عنوان مدیر ورزشی قبول کنید، این اتفاق خوبی است. این دو در کنار هم هستند. ورزش، ورزش است و فرقی ندارد چگونه باشد. هدف ما توسعه ورزش است و این تقسیم بندی‌ها برای آن است که رسالتی روی زمین نماند.
وی در مورد حق پخش تاکید کرد: در کمیسیون فرهنگی مجلس در این خصوص صحبت شد و ایده‌های خیلی خوبی در آنجا مطرح شد. نامه‌ای هم به آقای مخبر در این خصوص ارسال کردم و ایشان هم دستور دادند و امیدوارم تعامل خوبی بین وزارت ورزش و سازمان صداوسیما در این خصوص صورت بگیرد تا مشکل حق پخش حل شود.
سجادی در مورد رابطه‌اش با مجلس گفت: رابطه خیلی خوبی با مجلس دارم و با تعامل کامل هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که ظاهرا قرار است برخی روسای فدراسیون‌ها و مدیران کل از سوی وزارت ورزش به جام جهانی اعزام شوند، گفت: ما تعدادی بلیت رایگان در اختیار داریم که دومنظوره است. یعنی هم بلیت است و هم ویزا. به مسئولان ورزش اعلام کرده‌ایم هر کسی تمایل دارد از این بلیت‌ها استفاده کند اما سایر هزینه‌ها با خودشان است.
وزیر ورزش در واکنش به این سوال که به ملی‌پوشان تیم ملی فوتبال وعده سانتافه داده شده، گفت: این را از شما می‌شنوم. ما به بازیکنان پاداش خواهیم داد اما موردی که عنوان کردید، را بی‌اطلاع هستم.
وزیر ورزش و جوانان درباره گمانه‌زنی‌هایی که در خصوص ایرادات به مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال توسط نمایندگان مجلس به او مطرح شده است، گفت: چیزی از من نپرسیدند. من این را در رسانه‌ها دیدم. رئیس کمیته تربیت بدنی یک جلسه خوبی درباره حق پخش ترتیب دادند و از همه دست‌اندرکاران ممنون هستم.
سجادی درباره هزینه اسکان خبرنگاران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: نمی‌دانم چطور جمع‌بندی می‌شود اما ما وظیفه داریم درباره این مساله  با آقای تاج جلسه بگذاریم. من درباره اینگونه چالش‌ها، توضیحات لازم را حتی به رئیس جمهور هم دادم. من در خصوص همین اعزام‌ها و هزینه‌های پیش رو با دکتر رضایی صحبت کردم تا ایشان هم پیگیری‌های لازم را با مسئولان قطر هم انجام دهند. ما پیگیر هستیم و بی‌تفاوت نیستیم. امیدوارم با نظر فدراسیون به یک جمع‌بندی مشخصی برسیم تا به بهترین شکل اعزام شوید. وقتی می‌گوییم وزیر ورزش، یعنی وزیر همه چیز. وقتی یک خبرنگار می‌خواهد به قطر برود، وظیفه داریم پیگیری کنیم و نظر بدهیم و بهترین اتفاق را رقم بزنیم.
اخبار داغ 

source

source

توسط admin