ما در جهانی پر از سرویس‌های استریم و در عصر طلایی تلویزیون زندگی می‌کنیم. این رسانه که زمانی به عنوان یک سرگرمی موقت در نظر گرفته می‌شد و عمدتا متشکل از کمدی‌های ۲۰ دقیقه‌ای و تولیدات استودیویی در مقیاس کوچک و تک‌لوکیشن بود به تدریج به رسانه‌ای با تولیدات باکیفیت با بودجه‌های بیشتر و مشابه مقیاس سینمایی تبدیل شد.
این دوره خاص، در واقع تلویزیون را به عنوان رقیب واقعی سینما معرفی کرده و با افزایش هزینه تولید در کنار استفاده از کارگردانان و بازیگران برجسته سینما، عصری را رقم زده که در آن، آثار تلویزیونی از نظر کیفیت، چیزی از همتایان سینمایی خود کم ندارند. در میان این سریال‌های پرهزینه، کدام سریال‌ها گران‌قیمت‌ترین مجموعه‌های تاریخ تلویزیون به حساب می‌آیند؟
سریال تلویزیونی
«هیلو» که بر اساس یک بازی ویدیویی نمادین متعلق به مایکروسافت و به همین نام ساخته شده، سریال اقتباسی بسیار محبوبی است. این مجموعه داستان جنگ بین فرماندهی فضایی سازمان ملل متحد و اتحادیه بیگانگان معروف به میثاق را تعریف می‌کند و داستانی علمی‌تخیلی را در مقیاسی بزرگ و در قالب یک سریال به تصویر می‌کشد.
مجموعه‌ تلویزیونی «هیلو» به عنوان یکی از تحسین‌شده‌ترین و موفق‌ترین اقتباسات بازی‌های ویدیویی، به حمایت و پشتیبانی طرفداران زیاد خود دل‌گرم است. با این حال، بسیاری از طرفداران اعتقاد دارند که جلوه‌های ویژه با توجه به بودجه ۱۰ میلیون دلاری سریال برای هر قسمت، می‌توانست بهتر باشد. تولید فصل اول تحت تاثیر همه‌گیری کرونا قرار گرفت اما طرفداران با حضور نام‌های بزرگی مانند استیون اسپیلبرگ به عنوان تهیه‌کننده اجرایی، مشتاقانه منتظر هستند تا فصل دوم جذاب‌تر و بهتر از همیشه باشد.
سریال تلویزیونی
درام‌های تاریخی اساسا تولیدات پرهزینه‌ای هستند. «تاج» با طراحی دکور، لباس‌، مو و گریم‌های دقیق تاریخی و هم‌چنین بازیگرانی مشابه با شخصیت‌های واقعی داستان، اثری بسیار پرهزینه‌ در راستای به تصویر کشیدن داستان خانواده سلطنتی بریتانیا است.
«تاج» در حال حاضر با ۱۳ میلیون دلار هزینه برای هر قسمت، جزئیات تاریخی را بسیار دقیق نمایش می‌دهد و از این لحاظ خوش می‌درخشد. این سریال جوایز بی‌شماری برای طراحی لباس خود دریافت کرده و بازیگرانش به خاطر دقت در به تصویر کشیدن رفتارهای شخصیت‌های واقعی تحسین می‌شوند و در واقع به همین دلیل است که چنین سریالی درباره خانواده سلطنتی به بودجه‌ای به این اندازه نیاز دارد.
سریال تلویزیونی
«بازی تاج و تخت» به عنوان پدیده مدرن فرهنگ عامه، با چالش اقتباس از رمان‌های فانتزی حماسی جورج آر.آر مارتین در قالب سریالی تلویزیونی مواجه بود. داستان پس از کشمکش بر سر قدرت بین چندین خانواده نجیب، با گروه بزرگی از شخصیت‌های جذاب در مکان‌های مختلف در وستروس همراه است. «بازی تاج و تخت»، از مجمع الجزایر آیرون گرفته تا شمال سردسیر، به خاطر مکان‌های فیلم‌برداری خیره‌کننده‌اش در سرتاسر جهان شناخته می‌شود. بودجه اولیه برای فصل اول حدود ۵-۶ میلیون دلار برای هر قسمت بود و در فصل آخر، این مبلغ به ۱۵ میلیون دلار افزایش یافت، چرا که بازیگران و عوامل سازنده باید بین بریتانیا، کرواسی، ایسلند، اسپانیا، مالت و مراکش جابه‌جا می‌شدند.
سریال تلویزیونی
«دیدن» در آینده‌ای پادآرمانشهری که در آن بشریت بینایی خود را از دست داده روایت می‌شود و داستان تاثیر تولد دو کودکی را که قادر به دیدن هستند در دنیایی که این ویژگی در آن یک هدیه و موهبت تلقی می‌شود دنبال می‌کند.
شاید بودجه ۱۵ میلیون دلاری برای هر قسمت به نام‌های بزرگ سریال مانند جیسون ماموآ و کارگردان و تهیه‌کننده، فرانسیس لارنس نسبت داده شود اما این مبلغ تا حد زیادی به محل فیلم‌برداری این مجموعه در ونکوور برمی‌گردد. تیم سازنده برای ایجاد دنیای پاد‌آرمانشهری خود، یک دریاچه واقعی در ونکوور را تخلیه کردند، یک دهکده ساختند و البته پس از پایان فیلم‌برداری، دریاچه را پر کردند.
سریال تلویزیونی
«مندلورین» یکی از اولین سریال‌های اختصاصی دیزنی‌پلاس و اولین سریال تلویزیونی لایواکشن دنیای جنگ ستارگان، فصل جدیدی از این فرانچایز را آغاز کرد. داستان پس از وقایع بازگشت جدای روایت می‌شود و سرگذشت یک شکارچی جایزه‌بگیر (پدرو پاسکال) را دنبال می‌کند که از یک کودک متعلق به گونه یودا مراقبت می‌کند و سعی دارد او را در یک ماجراجویی جالب به هم‌نوعان خودش برساند.
بودجه ۱۵ میلیون دلاری برای هر قسمت تا حد زیادی به تکنیک‌های فیلم‌برداری مبتکرانه سریال در طول فرآیند تولید برمی‌گردد. معمولا برای قرار دادن بازیگران در یک محیط دیجیتال از صفحه سبز استفاده می‌شود اما «مندلورین» در عوض از استیج‌کرفت استفاده کرد که راهی است برای به تصویر کشیدن بازیگران در محیط دیجیتال از طریق صفحه نمایش‌های بزرگ ال‌ای‌دی که تصویر را در لحظه، واقعی جلوه می‌دهند.
سریال تلویزیونی
سریال «اقیانوس آرام» که حول وقایع تاریخی نبردی در جنگ جهانی دوم بین سربازان ژاپنی و آمریکایی در جزیره پللیو روایت می‌شود، گران‌ترین مینی‌سریال در زمان خود بود.
این مجموعه با ۲۰ میلیون دلار بودجه برای هر قسمت، به دلیل دقت تاریخی و به تصویر کشیدن صحنه‌های حماسی جنگ جهانی دوم در اقیانوس آرام مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. «اقیانوس آرام» با وجود نام‌های بزرگی مانند اسپیلبرگ و تام هنکس به عنوان عوامل پشت صحنه و حضور هانس زیمر به عنوان آهنگساز این درام جنگی، در واقع یک سریال تلویزیونی در مقیاسی بزرگ و سینمایی است.
سریال تلویزیونی
پیش‌درآمد سریال «بازی تاج و تخت» با نزدیک به ۱۰ میلیون نفر خانوار به عنوان تماشاگر قسمت اول، رکورد میزان بیننده اچ‌بی‌او را شکست. این سریال با تکیه بر موفقیت‌های قبلی این حماسه، دو قرن قبل از وقایع «بازی تاج و تخت» اتفاق می‌افتد و حول محور خاندان تارگرین و جنگ داخلی که منجر به سقوط این خاندان و ناپدید شدن اژدهایان وستروس شد می‌گردد.
«خاندان‌ اژدها» با وجود تعداد زیاد اژدهایان گرافیکی و هم‌چنین موفقیت احتمالی خود، این فرصت را دارد تا با بودجه ۲۰ میلیون دلاری برای هر قسمت از سریال، سه سال پس از پایان بحث‌برانگیز «بازی تاج و تخت»، داستان وستروس را گسترش دهد.
سریال تلویزیونی
دنیای سینمایی مارول یکی از محبوب‌ترین فرانچایزهای قرن بیست و یکم را ساخته است. «انتقام‌جویان: پایان بازی» بودجه‌ای ۴۰۰ میلیون دلاری داشت و پس از آن و با پایان حماسه ابدیت، سرمایه‌گذاری مارول در تلویزیون با بودجه‌ای در همان مقیاس و به منظور ادامه گسترش دنیای سینمایی مارول همراه شد.
مارول پس از راه‌اندازی دیزنی‌پلاس در سال ۲۰۱۹، ۲۵ میلیون دلار برای هر قسمت از عناوین تلویزیونی جدید خود مانند «وانداویژن»، «فالکون و سرباز زمستان»، «لوکی» و «هاوک‌آی» هزینه کرد. مارول واضحا با ادامه جریان ثابت تولید محتوا در طول سال و اخیرا با انتشار «شی‌هالک: وکیل دادگستری»، تسلط خود بر سینما و تلویزیون را نشان داده است.
سریال تلویزیونی
«چیزهای عجیب» به عنوان یکی از موفق‌ترین سریال‌های نتفلیکس، در طول چهار فصل، از یک داستان کوچک با ارجاعات به دهه ۸۰ میلادی درباره پسری گمشده، به یک سریال علمی‌تخیلی، ترسناک، اکشن و دارک با مضمون سازمان‌های مخفی دولتی، توطئه‌های روسیه و دخالت‌های نظامی تبدیل شده است.
این سریال در فصل چهارم، دارای داستانی بلندپروازانه بود و بودجه‌ای به همان اندازه بزرگ به میزان ۳۰ میلیون دلار برای هر قسمت به همراه داشت. بخش اعظم فصل چهار در خارج از شهر کوچک هاوکینز اتفاق می‌افتد و این بودجه امکان ساخت صحنه‌های اکشن و ایجاد هیجان‌ بیشتر برای قسمت‌های ۹۰ دقیقه‌ای مجموعه را فراهم می‌کرد و این سریال در واقع شبیه به فیلم‌های سینمایی بود.
سریال تلویزیونی
«ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» با ۵۸ میلیون دلار هزینه در هر قسمت و مجموع بودجه ۴۶۵ میلیون دلاری به گران‌ترین سریال تلویزیونی تاریخ تبدیل شده و حتی از بودجه ۲۸۱ میلیون دلاری فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» نیز فراتر رفته است.
شخصیت‌های «حلقه‌های قدرت» با کاوش در دنیای سرزمین میانه، هزاران سال قبل از وقایع هابیت، مخاطبان را با روایت داستان الف‌ها به پادشاهی و قلمرو دورف‌های زیرزمینی می‌برند. این سریال دکورهای مجلل، لباس‌ها و یک داستان بزرگ دارد و قابل درک است که سرمایه‌گذاری این فرانچایز فانتزی دوست‌داشتنی در تلویزیون به بودجه‌ای به این اندازه نیاز داشته باشد.
منبع: collider


source

توسط admin