بر اساس گزارش سایت Nikkei Asia، هزینه‌ی قطعات استفاده شده برای آیفون ۱۴ پرو مکس حدود ۲۰ درصد بیشتر از نسل قبلی است. به طور مشخص، اپل برای ساخت هر دستگاه آیفون ۱۴ پرو مکس باید ۵۰۱ دلار هزینه کند و این در حالی است که قیمت قطعات نسل قبلی ۴۶۱ دلار بوده است. مهم‌ترین دلیل این افزایش هم قیمت بالاتر چیپست A16 است که ۱۱۰ دلار قیمت دارد.
در این گزارش آمده که قیمت مدل پرو مکس از زمان معرفی آن در سال ۲۰۱۸ بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ دلار متغیر بوده است. با توجه به اینکه قیمت این گوشی‌ها در آمریکا ثابت مانده، سود حاصل از فروش آیفون‌های جدید کمتر از نسل قبلی است.
آیفون 14
به طور مشخص، قیمت چیپست A16 حدود ۲.۴ برابر نسل قبلی است که در حال حاضر در مدل‌های معمولی سری آیفون ۱۴ هم قرار دارد. همچنین باید به افزایش قیمت سنسور CMOS جدید سونی اشاره کنیم که اگرچه ۳۰ درصد بزرگ‌تر از نسل قبلی، ولی از طرف دیگر با افزایش قیمت ۵۰ درصدی روبرو شده و اپل برای خرید این سنسور باید ۱۵ دلار به سونی بپردازد.
حدود یک سوم از قطعات موجود در این گوشی توسط شرکت‌های امریکایی آماده شده‌اند و این قطعات در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. این در حالی است که سال گذشته کره جنوبی رتبه‌ی اول تعداد قطعات موجود در مدل پرو مکس را بر عهده داشته است ولی حالا شرکت‌های کره‌ای در رتبه‌ی دوم قرار گرفته‌اند.
آیفون 14
با توجه به اینکه مدیران اپل می‌خواهند وابستگی خود را به شرکت‌های آسیایی کاهش دهد، سهم قطعات چینی، ژاپنی و تایوانی هم کاهش یافته است. در همین زمینه باید به افزایش تمرکز بر کارخانه‌های هندی اشاره کنیم و مثلا اخیرا تولید گوشی‌های سری آیفون ۱۴ در هند هم آغاز شده است.
منبع: GSMArena


source

توسط admin