دقایقی قبل، جوایز هفتاد و نهمین دوره‌ی جشنواره‌ی ونیز به برگزیدگان اهدا شد.
در جشنواره‌ی امسال ونیز که از تاریخ ۳۱ آگوست (۹ شهریور) تا ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) در شهر آبی ایتالیا برگزار شد، ایرانی‌ها به مانند جشنواره‌ی کن با دست پر به این شهر آمده بودند. لیلا حاتمی در کنار جولیان مور بازیگر نامدار آمریکایی که ویترینی از جوایز مختلف را در کارنامه دارد، دو تن از اعضای هیئت داوران در بخش اصلی جشنواره‌ی ونیز امسال بودند. از طرفی دو فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی و «شب، داخلی، دیوار» وحید جلیل‌وند به رقابت با مدعیان کسب شیر طلایی پرداختند. جعفر پناهی به دلیل دستگیری، در این جشنواره غایب بود و همین امر باعث شد تا فیلم او در کانون توجه جشنواره قرار گیرد و «خرس نیست» توانست نمایش خیره‌کننده‌ای داشته باشد و با کسب امتیاز ۴/۱۴ از ۵ در صدر جدول امتیاز منقدان قرار بگیرد. جلیل‌وند نیز که پیش از این با «بدون تاریخ، بدون امضا» جایزه‌ی شیر نقره‌ای افق‌های ونیز را کسب کرده بود، به امید کسب شیر طلایی در این جشنواره حضور داشت.
همچنین دو فیلمساز جوان ایرانی به جشنواره‌ی ونیز حضور آمده بودند. هومن سیدی با «جنگ جهانی سوم» در بخش افق‌های ونیز حضور داشت و آرین وزیر دفتری با فیلم «بی‌رویا» در بخش Horizons Extra شرکت کرده بود.
در حاشیه‌ی جوایز امسال، زنان روزنامه‌نگار سینما‌نویس ایتالیایی، لیلا حاتمی را در کنار اودری دیوان به عنوان یکی از چهره‌‌های برگزیده‌ی خود انتخاب کردند. دیوان که یکی دیگر از اعضای هیئت داوران بخش اصلی جشنواره بود، سال قبل برای فیلم «اتفاق» جایزه‌ی شیر طلایی بهترین فیلم را از آن خود کرد.
بر خلاف جشنواره‌ی کن که روی خوشی به سینماگران ایرانی نشان نداد، جشنواره‌ی ونیز سه جایزه‌‌ی خود را به فیلم‌سازان ایرانی اهدا کرد. مطابق انتظار فیلم «خرس نیست» توانست اتفاق مهمی را رقم بزند و جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران بخش اصلی را کسب کند. هومن سیدی هم با درخشش محسن تنابنده، توجه داوران بخش افق‌های ونیز را به خود جلب کرد و فیلم او توانست جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد را برای محسن تنابنده و بهترین فیلم را برای سیدی به ارمغان بیاورد. تنابنده جایزه‌ی خود را به همسرش و کارگردان‌هایی تقدیم کرد که شاید با پرسوناژی شبیه به شخصیت او زندگی می‌‌کنند. سیدی نیز جایزه‌ی خود را به مردم ایران تقدیم کرد.
شیر طلایی جشنواره‌ی هفتاد و نهم هم مطابق رسم نانوشته‌ی دو سال قبل بار دیگر در دست یک کارگردان زن آرام گرفت، آن هم برای کارگردانی مستند «تمام زیبایی و خون‌ریزی». بر خلاف انتظارات و با وجود نمایش نه چندان خیره‌کننده‌ی فیلم «استخوان‌ها و همه‌چیز»، جایزه‌ی شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی نیز به لوکا گوادانینو رسید تا دست ایتالیایی‌ها در کشور خودشان از جوایز جشنواره‌ی معتبر ونیز کوتاه نماند.
جدول امتیاز منتقدان نیز نشان می‌دهد که فیلم‌هایی که توانستند ستاره‌های بیشتری از صاحب‌نظران سخت‌گیر بگیرند، در کسب جوایز نیز عملکرد موفقی داشتند. نکته‌ی قابل توجه دادن بیشترین امتیاز به فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی است که شاید انتظار می‌رفت شیر طلایی را به دست بیاورد اما مستند «تمام زیبایی و خون‌ریزی» که در جایگاه پنچم از میان ۲۳ فیلم قرار دارد، شیر طلایی را از دستان «خرس نیست» ربود.
جدول امتیاز منتقدان در جشنواره‌ی فیلم ونیز ۲۰۲۲
بخش واقعیت مجازی (Venice Immersive)


source

توسط admin