اگرچه گلکسی زد فولد ۴ و زد فلیپ ۴ از استاندارد مقاومتی IPX8 بهره می‌برند و این یعنی در برابر نفوذ آب مقاوم هستند، اما آیا آن‌ها در هر شرایطی می‌توانند در برابر نفوذ آب مقاومت کنند؟
در سال ۲۰۲۱، سامسونگ تمام کاربران خود را با تجهیز گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ به استاندارد ضد آب غافلگیر کرد. با توجه به اتفاقاتی که دقیقا دو سال قبل از آن رخ داد، یعنی مشکلاتی که گلکسی فولد با آن دست و پنجه نرم می‌کرد، کسی انتظار نداشت سامسونگ به این زودی‌ها، گوشی‌های تاشو را آنقدری مقاوم تولید کند که در مقابل نفوذ آب مقاوم باشند. اما این اتفاق افتاد.
گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ با استاندارد ضد آب IPX8 راهی بازار شده‌اند و این یعنی در برابر نفوذ آب، با توجه به استاندارد دریافتی، بالاترین میزان مقاومت را دارند. اما هیچ یک از این گوشی‌ها نتوانستند استاندارد لازم را برای مقاومت در برابر گرد و غبار دریافت کنند. چرا که مکانیزم لولای آن‌ها به گونه‌ای است که در هر صورت اندکی فضا برای ورود گرد و غبار باقی می‌ماند.
اخیرا گلکسی زد فولد ۴ و زد فلیپ ۴ هم رسما راهی بازار شده‌اند و از لحاظ مقاومت هم گفته می‌شود تا حدودی بهتر از قبل شده‌اند. حالا علاقه‌مندان به این گوشی‌ها منتظر هستند بدانند استاندارد مقاومتی آن‌ها چگونه است؟ آیا بهتر از قبل شده یا سامسونگ نتوانسته تغییر خاصی در این بخش روی آن‌ها اعمال کند؟
این بار هم هر دو گوشی از استاندارد مقاومتی IPX8 بهره می‌برند. حرف «X» نشان می‌دهد این گوشی‌ها در برابر گرد و غبار هیچ استاندارد مقاومتی رسمی ندارند اما عدد ۸ نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند در عمق ۱٫۵ متری آب، تا ۳۰ دقیقه در برابر نفوذ آن به درون گوشی مقاومت کنند، قطرات باران و چکه کردن آب روی آن‌ها هم نباید مشکلی برایشان به وجود بیاورد.
اما ظاهرا یک سری محدودیت‌ها هم وجود دارد. لازم است بدانید تست استاندارد مقاومتی IP در شرایطی صورت می‌گیرد که آب کاملا تازه و بدون ناخالصی، با فشاری کم روی گوشی میریزد. در نتیجه اگر یکی از این گوشی‌ها را خریداری کرده‌اید یا قصد دارید این کار را انجام دهید، هیچوقت در نزدیکی استخر یا ساحل از آن‌ها استفاده نکنید. این توصیه‌ای است که خود سامسونگ به کاربرانش کرده چون این احتمال وجود دارد که گوشی‌ها با مشکل مواجه شوند و گارانتی هم در این صورت هیچ پشتیبانی از آن‌ها نخواهد کرد.
هرچند این توصیه‌ای است که به خریداران تمام گوشی‌های دیگر هم می‌شود اما برای گوشی‌های تاشو، این موضوع نسبتا جدی‌تر است. البته از این بابت آسوده خاطر باشید که در معرض آب باران یا مواردی مثل این قرار گرفتن، نباید هیچ مشکلی برای گوشی شما به وجود بیاورد. توجه داشته باشید هیچ یک از این دو گوشی‌ها ضد گرد و غبار نیستند که انتظار می‌رود طی چند سال آتی این مشکل هم از سوی سامسونگ حل شود.
به صورت کلی باید گفت سامسونگ تغییر خاصی از لحاظ مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار در نسل جدید به وجود نیاورده است. بنابراین تمام توصیه‌های امنیتی را جدی بگیرید.
منبع: SamMobile


source

توسط admin