طبق گفته‌ی مسئولان شرکت تراشه‌سازی TSMC، نسل بعدی پردازنده‌های ۳ نانومتری گوشی‌های هوشمند به‌زودی وارد فاز تولید انبوه خواهند شد. اما تراشه‌های با فناوری ویژه N3E، برای اولین بار در مدل‌های پرو آیفون ۱۵ مورد استفاده قرار خواهد گرفت و هیچ گوشی هوشمندی قبل از آن به این تراشه‌ها مجهز نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت TSMC در جلسه‌ای در رابطه با این موضوع بیان کرد: «فناوری۳ نانومتری ویژه‌ی N3E، خانواده N3 ما را با عملکرد، قدرت و بازدهی بیشتر گسترش خواهد داد. مشتریان استقبال و تقاضای بالایی از این فناوری ویژه کرده‌اند و ما قصد داریم به‌زودی تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری با این فرآیند بهینه‌ را آغاز کنیم.»
آن طور که به نظر می‌رسد تراشه‌ی پرچم‌دار بعدی کوالکام یعنی اسنپدراگون ۸ نسل ۲ که در سری جدید پرچم‌داران سال ۲۰۲۳ سامسونگ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، امکان استفاده از فرآیند ۳ نانومتری TSMC را نداشته و بر پایه‌ی فرآیند ۴ نانومتری این شرکت تایوانی ساخته می‌شود. از این رو ظاهراً تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از فرآیند یادشده بهره خواهد برد و گوشی‌های سال ۲۰۲۴ به آن مجهز خواهند شد.
آیفون 15 پرو
همچنین بزرگ‌ترین سازنده چیپست گوشی در جهان یعنی شرکت مدیاتک نیز، تا پایان سال ۲۰۲۳ تراشه‌های مبتنی بر فناوری ۳ نانومتری TSMC را معرفی خواهد کرد. با این تفاسیر، از آن‌جایی که تولید فرآیند ۳ نانومتری ویژه‌ی TSMC برای اواخر سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته شده، به احتمال زیاد غول فناوری آمریکایی تنها شرکتی خواهد بود که در این سال از فرآیند مذکور در تراشه‌ی گوشی‌های پرچم‌دار آیفون ۱۵ پرو و پرو مکس بهره می‌برد.
همانطور که احتمالاً در جریان هستید، اپل در سری آیفون ۱۴ رویکرد تقسیم پردازنده‌ها را پیش گرفته و بر این اساس، در نسخه‌های پایه و مکس آیفون ۱۴ از تراشه‌ی ۵ نانومتری A15 و در نسخه‌های پرو از تراشه‌ی ۴ نانومتری A16 استفاده خواهد کرد. با توجه به شواهد موجود احتمالاً همین رویکرد را در سری آیفون ۱۵ نیز خواهیم دید و انتظار می‌رود که گوشی‌های آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس نیز به تراشه‌ی ۳ نانومتری A17 مجهز شوند که می‌تواند آن‌ها را به قدرتمندترین گوشی‌های سال ۲۰۲۳ تبدیل کند.
طبق اعلام TSMC و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تولید تراشه‌های ۳ نانومتری ویژه‌ی N3E، اپل مشتری اصلی تراشه‌های مذکور در سال ۲۰۲۳ خواهد بود و انتظار می‌رود که این شرکت تراشه‌سازی، سفارشات قابل توجه تراشه‌های ۳ نانومتری مشتریان دیگرش را در سال ۲۰۲۴ انجام دهد. با اینکه تا رونمایی و عرضه‌ی سری آیفون‌های ۱۵ زمان بسیار زیادی باقی مانده، اما هر از گاهی شایعات و گزارشات مختلفی در مورد این سری از گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار اپل منتشر می‌شوند و تصاویر ذهنی خوبی از این گوشی‌های اپل به ما ارائه می‌دهند.
در حال حاضر یکی از شایعه‌ترین قابلیت‌هایی که طبق خبرها در سری آیفون ۱۵ انتظار داریم، استفاده از لنز پریسکوپی برای بهره‌گیری از زوم اپتیکال بهتر است. در حقیقت این با استفاده از این لنز، نور وارد شده به لنز تله فوتو در پشت آیفون توسط یک آینه‌ی زاویه‌دار به سمت سنسور تصویر دوربین منعکس می‌شود. تغییر جهتی که نور به سمت آن حرکت می‌کند به اپل این امکان را می‌دهد که تنظیمات تله فوتو بیشتری را در داخل آیفون قرار دهد و کاربران را قادر می‌سازد تا بدون هیچ‌گونه تاری از زوم بیشتر بهره ببرند.
آیفون 15 پروآن طور که برخی تحلیلگران فعال در حوزه‌ی فناوری پیش‌بینی می‌کنند، لنز جدید پریسکوپی به طور انحصاری در آیفون ۱۵ پرو مکس بزرگ‌تر و گران‌قیمت در دسترس خواهد بود و آیفون ۱۵ پرو کوچک‌تر لنز تله فوتو معمولی را برای زوم اپتیکال حفظ خواهد کرد. همچنین گفته می‌شود اپل در سال آینده سری آیفون ۱۵ را با اندازه‌های نمایشگر مشابه‌ سری آیفون ۱۴ معرفی خواهد کرد و به نظر می‌رسد که حفره‌ی نمایشگر همچنان بخشی از صفحه‌نمایش سری آیفون ۱۵ برای میزبانی از دوربین سلفی خواهد بود. ظاهراً با این تفاسیر آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو با صفحه‌نمایش ۶.۱ اینچی و آیفون ۱۵ پرو مکس و آیفون ۱۵ مکس با نمایشگر ۶.۷ اینچی در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت.
اپل ۱۶ شهریور ماه از سری جدید آیفون ۱۴ رونمایی خواهد کرد.
منبع: Phonearenaبزار ۱۴ بیاد بعد اون شایعه براش بسازید فعلا فقط یک شرکت تراشه ۳ نانومتری اونم سامسونگ ساخته اگر همینجوری بمونه سامسونگ قوی ترین می مونه
ایفون ۱۴ قراره ۷ روز دیگه بیاد بعد حاجی تو رفتی چسبیدی به ایفون ۱۵ !!!!!

source

توسط admin