سخنگوی سازمان انتقال خون، از رشد ۱۳ درصدی آمار اهدای خون در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه سهم مشارکت بانوان در اهدای خون، ۴ درصد است.
به گزارش خبرگزاری مهر، عباس صداقت گفت: در ۵ ماهه اول سال جاری یک میلیون و ۱۸۴ هزار نفر به مراکز و کلینیک‌های اهدای سراسر کشور مراجعه نموده اند که از این تعداد، حدود ۹۵۷.۰۰۰ نفر موفق به اهدای خون شده اند و طی این مدت آمار اهدای خون نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۱۳ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: استان‌های خراسان شمالی، کردستان و همدان به ترتیب با نزدیک به ۳۶ درصد، ۳۳ درصد و ۲۹ درصد بیشترین رشد شاخص اهدای خون را نسبت به سایر استان‌های کشور در ۵ ماهه ابتدای سالجاری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به خود اختصاص داده اند.
صداقت افزود: با همراهی هموطنان عزیزمان در استان تهران شاهد بیش از ۲۱ درصد رشد شاخص اهدای خون در ۵ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.
وی افزود: انتقال خون در ۵ ماه ابتدای سال جاری، حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد انواع محصولات خون سالم با بالاترین استانداردهای تضمین کیفیت، جهت پاسخ به نیاز مراکز درمانی کشور تولید نموده است.
صداقت با اشاره به گزارش شبکه ملی خونرسانی کشور افزود: متوسط موجودی ذخایر خون و فرآورده‌های خون کشور در هفته جاری، ۱۰.۲ روز و ذخایر استان تهران ۱۴.۵ روز برآورد شده که بالاترین رقم در طی سال‌های گذشته بوده است. همچنین «شاخص اهدای مستمر و با سابقه» که از شاخص‌های بسیار مهم در عرصه‌های بین الملل و ملی محسوب می‌شود و یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در شاخص «ضریب سلامتی خون» محسوب می‌شود، در ۵ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۸۵ درصد برآورد شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون در خصوص شاخص اهدای خون بانوان در کشور نیز گفت: مشارکت بانوان در اهدای خون، در ۵ ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و کمی بیش از ۴ درصد برآورد می‌گردد.
وی افزود: بانوان استان لرستان در ۵ ماهه نخست سال جاری با ۹ درصد مشارکت بیشترین اهدای خون را در بین دیگر استان‌های کشور ثبت کردند، بعد از این استان، سهم اهدای بانوان استان‌های کردستان و خراسان شمالی در طی ۵ ماهه ابتدای سال جاری بیشتر از سایر استان‌های کشور و به ترتیب نزدیک به ۹ و حدود ۸ درصد بوده است.
صداقت با اشاره به اهمیت افزایش اهدا اولی‌ها گفت: طی این مدت حدود ۱۵۱ هزار نفر از اهداکنندگان خون، اهداکننده بار اول بوده اند که حدود ۱۶ درصد از کل موارد اهدای خون را در طی این مدت شامل می‌گردند. گفتنی است اهداکنندگانی که در طی ۱۲ ماه، سابقه اهدای موفق خون را ۲ بار و یا بیشتر ثبت نمایند به عنوان اهدای مستمر محسوب می‌شوند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

source

توسط admin